A może być ich jeszcze więcej – danych nie podały m.in. BPH, Toyota, Bank Smart czy Volkswagen. Nie podał też Getin, który na koniec ubiegłego roku miał 1,49 mln podpisanych umów. W tym przypadku za II kwartał 2016 roku przyjęto szacunki.

I oczywiście, w wielu przypadkach klienci się dublują – w jednym banku korzystają z konta, w innym trzymają lokatę, a w jeszcze innym spłacają kredyt. Do każdego z tych produktów mają dostęp przez internet.

Na dodatek w niektórych instytucjach bankowość internetowa traktowana jest też jako osobny produkt. Jeśli klient nie wypowie umowy, nadal będzie się mógł zalogować do systemu i będzie jednak liczony przez bank jako klient z aktywną umowa internetową.

Dlatego liczby klientów z umową i klientów aktywnych różnią się wręcz drastycznie. Tych ostatnich jest – według ankiety PRNews – 13,5 mln. Tyle że danych nie podały nie tylko wspomniane banki, ale i – bardzo aktywny w sieci – Bank Millennium. Zatem spokojnie można przyjąć, że aktywnych klientów jest 15 mln – czyli nieco więcej niż wynika z ankiety, ale wciąż mniej niż połowa podpisanych umów.

Liderem jest PKO BP z Inteligo – 8,3 mln umów, prawie 3,5 mln aktywnych klientów. Wiceliderem jest mBank, a trzecie miejsce zajmuje ING Bank Śląski.