Chcąc rozpocząć prowadzenie w Polsce działalności bukmacherskiej należy przygotować się na spore wydatki. Pominiemy jednak koszty zatrudnienia pracowników, obsługi strony internetowej czy wynajmu lokali (w przypadku punktów stacjonarnych). Skupimy się natomiast na tym, jakie koszty związane z otrzymaniem zezwolenia muszą ponieść wszyscy legalni bukmacherzy.
W Polsce do legalnego funkcjonowania na rynku bukmacherskim niezbędne jest posiadanie zezwolenia wydawanego przez Ministerstwo Finansów. Legalni bukmacherzy muszą zawsze posiadać takie zezwolenie, bez względu na to, czy zamierzają przyjmować zakłady w punktach stacjonarnych czy wyłącznie przez Internet. Zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych wydawane jest na okres 6 lat. Spółka, chcąc otrzymać zezwolenie, powinna złożyć odpowiedni wniosek wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Ważne jest, aby zrobić to na min. 6 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem działalności, ponieważ tyle może potrwać rozpatrzenie złożonego wniosku. Do wniosku dołączone powinny zostać liczne dokumenty – szczegóły na ten temat znaleźć można w Ustawie o grach hazardowych. Należy pamiętać, że legalni bukmacherzy posiadający siedzibę w Polsce, muszą prowadzić działalność w formie spółki z o.o. lub spółki akcyjnej. Inne formy prowadzenia działalności nie zostały prawnie dopuszczone (w sytuacji, gdy siedziba spółki znajduje się na terytorium Polski).
Otrzymanie zezwolenia na działalność bukmacherską wymaga nie tylko sporego nakładu pracy, ale również poniesienia odpowiednich kosztów. Przyznanie zezwolenia nie jest bowiem bezpłatne, a legalni bukmacherzy muszą ponieść z tego tytułu spore opłaty (również w przypadku przedłużania zezwolenia). Pieniądze pobrane od bukmacherów z tytułu wydania zezwolenia stanowią następnie dochód budżetu państwa. Rozdział 6 Ustawy o grach hazardowych szczegółowo reguluje tę kwestię.
Opłaty za uzyskanie zezwolenia na działalność bukmacherską