Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy z krajów, których systemy podatkowe USA uznają za „niesprawiedliwe”, mogliby mierzyć się z wyższymi stawkami podatkowymi od dochodów uzyskanych w Stanach Zjednoczonych. Tak przewiduje jeden z elementów ustawy podatkowej Donalda Trumpa, która została 22 maja przyjęta przez Izbę Reprezentantów i czeka na głosowanie w Senacie.
Karny podatek mógłby dotknąć głównie te państwa, które obłożyły specjalną daniną amerykańskie giganty cyfrowe, takie jak Alphabet czy Meta Platforms. Amerykańskie władze twierdzą bowiem, że specjalne podatki nakładane na gigantów cyfrowych dyskryminują spółki z USA. Tego rodzaju „cyfrowe” daniny obowiązują m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Australii oraz w Kanadzie. Odwetem mogą zostać dotknięci również inwestorzy z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie u siebie globalnego minimalnego podatku od wielkich korporacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny spadły o 1,2 proc. w skali roku, zgodnie z przewidywaniami ekonomistów w ankiecie Reutersa. W kwietniu roczna stopa zmiany wyniosła -0,9 proc. Ceny były niższe o 0,2 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.
Ceny ryżu w Japonii podskoczyły w maju ponad dwukrotnie — inflacja bazowa wzrosła do najwyższych poziomów od 2023 r. Inflacja CPI wyniosła 3,5 proc. i była niższa w porównaniu z kwietniowym poziomem 3,6 proc.
Goldman Sachs twierdzi, że plan wydatków Trumpa nie powstrzyma długu publicznego przed osiągnięciem „niemożliwych do utrzymania” szczytów, jakich nie widziano od II wojny światowej. W 2026 r. odsetki będą wyższe niż wydatki na Medicare i obronę.
Angielski bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 4,25 proc. podczas czwartkowego posiedzenia, a ekonomiści spodziewają się, że z obniżką zaczeka do sierpnia.
Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył w czwartek stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych do 0 proc. - poinformował bank w komunikacie. Decyzja była powszechnie oczekiwana przez rynki. Podczas gdy inne kraje nadal zmagają się z inflacją, Szwajcaria stoi w obliczu deflacji, a ceny konsumpcyjne spadły w maju o 0,1proc. w ujęciu rocznym.
Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, spodziewając się wyższej inflacji i niższego wzrostu gospodarczego, i nadal wskazuje na możliwość dwóch obniżek w dalszej części roku.