Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Inwestorzy z krajów, których systemy podatkowe USA uznają za „niesprawiedliwe”, mogliby mierzyć się z wyższymi stawkami podatkowymi od dochodów uzyskanych w Stanach Zjednoczonych. Tak przewiduje jeden z elementów ustawy podatkowej Donalda Trumpa, która została 22 maja przyjęta przez Izbę Reprezentantów i czeka na głosowanie w Senacie.
Karny podatek mógłby dotknąć głównie te państwa, które obłożyły specjalną daniną amerykańskie giganty cyfrowe, takie jak Alphabet czy Meta Platforms. Amerykańskie władze twierdzą bowiem, że specjalne podatki nakładane na gigantów cyfrowych dyskryminują spółki z USA. Tego rodzaju „cyfrowe” daniny obowiązują m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Australii oraz w Kanadzie. Odwetem mogą zostać dotknięci również inwestorzy z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie u siebie globalnego minimalnego podatku od wielkich korporacji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.
Amerykanie wciąż otwierają portfele, mimo że zaczynają dotkliwie odczuwać cła prezydenta Donalda Trumpa. Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odrabiając straty po gwałtownym spadku o 0,9 proc. w maju.
Według najnowszych danych, indeks produkcji Rezerwy Federalnej w Filadelfii (Federal Reserve Manufacturing Index) odnotował znaczny wzrost. Wskaźnik, który mierzy względny poziom ogólnej koniunktury w regionie Filadelfii, osiągnął wartość 15,9.
Szef Mety inwestuje miliardy dolarów w rozwój sztucznej inteligencji (AI) swojej firmy, dążąc do stworzenia tzw. superinteligencji, czyli sztucznej inteligencji przewyższającej ludzkie możliwości.
Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że jest mało prawdopodobne, by zwolnił Jerome'a Powella ze stanowiska szefa Fedu. Ledwie kilka godzin wcześniej powiedział republikańskim ustawodawcom, że zamierza to zrobić.