Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sieć współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów (CPC) składająca się z krajowych organów ochrony konsumentów i Komisji Europejskiej ostrzegła chińską platformę handlową Shein, że mogą jej grozić poważne kary związane z naruszaniem unijnego prawa ochrony konsumentów. Działania CPC przeciwko Shein są prowadzone przez krajowe instytucje regulacyjne Belgii, Francji, Irlandii oraz Niderlandów, a koordynowane są przez Komisję Europejską.
Co europejscy regulatorzy zarzucają Sheinowi? Twierdzą oni, że ta popularna platforma do sprzedaży odzieży wykorzystuje fałszywe rabaty, czyli że pokazuje obniżki cen, które nie są oparte na rzeczywistych „wcześniejszych cenach”. Wykorzystuje ona również techniki presji na klientów, wprowadzając ich na przykład w błąd w kwestii terminów zakupu po cenach promocyjnych. Regulatorzy oskarżają także Shein o stosowanie zwodniczych opisów produktów, „które sugerują, że produkt oferuje coś specjalnego, gdy w rzeczywistości odpowiednia cecha jest wymagana przez prawo”. Zwodnicze bywają tam też również twierdzenia mówiące, że dane towary zostały wyprodukowane zgodnie z zasadami równoważnego rozwoju. Shein jest również oskarżony o to, że nie podaje klientom pełnych informacji o ich prawach i polityce zwrotu, a także ukrywa przed nimi swoje dane kontaktowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Deprecjacja jena wobec euro przyczyniła się do tego, że Kraj Kwitnącej Wiśni spadł na drugie miejsce w zestawieniu państw posiadających największe aktywa zagraniczne netto. Sytuacja na japońskim rynku obligacji wciąż mocno wpływa na rynki.
Inwestorzy z części krajów mogą zostać obłożeni odwetową daniną od zysków osiąganych w Ameryce.
Amerykański prezydent wycofał się z pomysłu nałożenia od 1 czerwca 50-proc. ceł na produkty z Unii. Zgodził się dać Brukseli czas na negocjacje do 9 lipca. W polityce mało rzeczy jest obecnie pewnych, ale wygląda na to, że Biały Dom łagodnieje.
Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie była serią autentycznych sukcesów. Podpisano podczas niej umowy opiewające na ponad 1 bln USD. Amerykański przywódca pokazał, że bardzo mu zależy na pokoju i stabilności regionu.
Rosyjskie władze zwodzą Amerykę, że są gotowe do zawieszenia broni. Chcą w ten sposób oddalić od siebie groźbę wprowadzenia „miażdżących” sankcji przez USA.
Wyniki gospodarcze Niemiec na początku roku były nieznacznie powyżej średniej europejskiej: w I kwartale PKB wzrósł o 0,3 proc. zarówno w strefie euro, jak i w UE w porównaniu z poprzednim kwartałem i był nieznacznie niższy od 0,4-proc. wzrostu w Niemczech.