Wybory w USA: jakie branże mogą zyskać na zwycięstwie jednego z kandydatów

Które branże mogą zyskać po wyborach na zwycięstwie Trumpa lub prezydenta Bidena? W zależności od wyników szanse na wzrost mają europejski sektor zbrojeniowy, nieruchomości w USA i spółki o małej kapitalizacji lub czysta energia, infrastruktura, finanse i półprzewodniki.

Publikacja: 24.06.2024 14:55

Wybory w USA: jakie branże mogą zyskać na zwycięstwie jednego z kandydatów

Foto: Morry Gash/AP/Bloomberg

Zdarzenia, które w najbliższych miesiącach będą się rozgrywać za oceanem mogą mieć znaczenie dla inwestorów, także w Polsce. Według danych Saxo, 63 proc. rodzimych użytkowników tej platformy ma w swoim portfolio akcje lub ETF-y obejmujące spółki z USA. Jest to najwyższy odsetek, jaki platforma inwestycyjna odnotowała w ostatnich latach. Wśród najpopularniejszych branż króluje sektor chipów i półprzewodników.

– Podobnie jak w przypadku innych ważnych wydarzeń politycznych lub makroekonomicznych, ważne jest zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym w okresie poprzedzającym wybory w USA. Warto zwrócić uwagę między innymi na skład portfela w stosunku do sektorów i regionów, na które może mieć wpływ zwycięstwo którejkolwiek ze stron. Można również rozważyć dywersyfikację, np. za pomocą funduszy ETF, które koncentrują się na sektorach, na które wyniki wyborów mogą mieć mniejszy lub większy wpływ – mówi Marcin Ciechoński, odpowiedzialny za działalność Saxo w Polsce.

Jeśli wygra Trump...

Jak podkreśla Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo, podczas swojej prezydentury (lata 2016-2020) Trump skupił się na zarządzaniu w zgodzie z ekonomią podaży, czego odzwierciedleniem były drastyczne cięcia stawki podatkowej dla firm. Na jego polityce skorzystały w dużej mierze korporacje i rynek kapitałowy, a niekoniecznie przeciętny Amerykanin. Trump nie ma już jednak możliwości stosowania podobnej polityki, w tym obniżania podatków, ponieważ dług publiczny USA rośnie szybciej niż nominalne PKB. Strategia Trumpa z lat 2016-2020 nie może być kontynuowana bez poważnego ryzyka utraty zaufania do dolara oraz długoterminowej stabilności finansowej gospodarki USA.

Czytaj więcej

Bill Gross: Wygrana Trumpa zła dla rynku obligacji

Pozytywnie zareagować na zwycięstwo Trumpa może europejski sektor zbrojeniowy. Trump od dawna krytykuje nikłe zaangażowanie Europy w NATO i grozi wycofaniem USA z sojuszu lub przynajmniej zaprzestaniem ochrony krajów, które nie przeznaczają na cele obronne minimum 2% PKB. Choć zdaniem Petera Garnry'ego mało prawdopodobne, by Trump faktycznie wycofał USA z NATO, jego zapewnienia podniosły alarm w stolicach Europy i wiele krajów UE zdecydowało się na drastyczne zwiększenie budżetów na zbrojenia.

Zyskać może amerykański rynek nieruchomości, dla którego ostatnie lata nie należały do udanych. Jest to jednak branża, w którą Trump angażuje się osobiście i w której ma wielu wpływowych przyjaciół. Dlatego jest prawdopodobne, że będzie dążył do polityki wspierającej ten sektor. Pasuje to również do jego politycznego przekazu o konieczności poprawy życia zwykłych Amerykanów.

Badanie optymizmu małych firm Krajowej Federacji Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) pokazało, że w 2016 i 2020 roku sympatie właścicieli takich przedsiębiorstw skłaniały się ku Partii Republikańskiej i Trumpowi. Podobnie jak w przypadku nieruchomości, wspieranie małych firm wpisuje się w narrację Trumpa o polityce „America First”, więc możemy spodziewać się, że akcje amerykańskich spółek o małej kapitalizacji znów będą szły w górę za jego prezydentury.

Jeśli wygra Biden...

W swoim przemówieniu o stanie państwa z początku marca obecny lokator Białego Domu stwierdził, że jego reelekcja miałaby zapewnić USA prezydenta, który patrzy w przyszłość, a nie takiego, który chce cofnąć kraj w czasie. Oznacza to zdaniem Petera Garnry'ego, że Biden najprawdopodobniej chce być postrzegany jako ten, który promuje nowe źródła energii, zwiększa międzynarodową współpracę i wspiera nowoczesne rozwiązania dla nowoczesnej Ameryki. W związku z tym, trzy branże i tematy przedstawione poniżej, mogą skorzystać na jego kolejnej kadencji w Białym Domu. Wiele z tych inicjatyw było zawartych w ustawie znanej jako INVEST in America Act, która teraz nosi nazwę Infrastructure Investment and Jobs Act. Biden może w pełni zaangażować się w swoją rozbudowaną politykę fiskalną, generując znaczny deficyt, aby finansować duże projekty infrastrukturalne w USA, przekształcając kraj w taki sposób, aby wspierał przyszłą produkcję i przemysł.

Czytaj więcej

Biden jak dotąd przegrywa z Trumpem w wyścigu indeksów

Partia Demokratyczna od dawna jest uznawana za najbardziej postępową partię jeśli chodzi o transformację ekologiczną w USA. Dlatego prawdopodobne jest, że firmy zaangażowane w tę sferę będą cieszyć się silniejszym wsparciem za rządów Bidena.

Powszechnie wiadomo, że infrastruktura w USA, taka jak autostrady, lotniska i mosty, jest w złym stanie. Poprawa infrastruktury jest, i zapewne pozostanie, jednym z priorytetów Bidena, przekładając się na wsparcie firm z tej branży. Innym problem, który zyskuje na znaczeniu i może być podjęty przez Bidena jest dostęp do czystej wody.

Jeśli Biden zostanie wybrany, będą to jego ostatnie cztery lata w fotelu prezydenckim, co może oznaczać, że będzie to dla niego właściwy moment na wprowadzanie istotnych zmian w kraju. Aby to zrobić, będzie musiał stworzyć środowisko, w którym sektor finansowy będzie mógł wspierać jego duże inicjatywy, takie jak wspomniana ustawa INVEST in America Act oraz ustawa US CHIPS Act (ustawa przewidująca dotacje dla firm z sektora półprzewodników). Ich celem jest wzmocnienie krajowej produkcji, pola projektowania i badań w USA, zwłaszcza w sektorze półprzewodników. Sukces wspomnianych projektów w znacznej mierze zależy jednak od tego, czy banki i inne instytucje finansowe będą mogły zaoferować potrzebne finansowanie.

Gospodarka światowa
W Niemczech efekt spadających cen producentów zaczyna zanikać
Gospodarka światowa
Rynek czeka na cięcie we wrześniu
Gospodarka światowa
Stopy EBC bez zmian. Rynek czeka na cięcie we wrześniu
Gospodarka światowa
Russell 2000 rozgrzał emocje inwestorów. Małe spółki śmielej dołączają do hossy
Gospodarka światowa
Szef Fedu sugeruje, że zbliża się obniżka stóp procentowych przed wyborami
Gospodarka światowa
J.D. Vance łączy Trumpa z Doliną Krzemową