Akcje GameStop i AMC zyskiwały we wtorek w handlu przedsesyjnym po około 40 proc. W poniedziałek papiery GameStop rosły nawet o 110 proc., a zamknęły się 74 proc. na plusie. Akcje AMC zyskały natomiast podczas poniedziałkowej sesji ponad 78 proc.
Jak zaczęła się gorączka spekulacyjna na akcjach spółek memicznych?
Obie firmy zaliczane są do grona spółek memicznych. Na początku 2021 r. ich akcje masowo kupowali drobni inwestorzy, którzy koordynowali swoje działania za pośrednictwem forum WallStreetBets w serwisie społecznościowym Redditt. Nieformalnym liderem tej akcji był Roaring Kitty, mający wówczas na YouTube popularny serwis dotyczący inwestycji w akcje. Wskazywał on, że akcje GameStop oraz kilku innych spółek są mocno niedowartościowane.
Akcja ich masowego zakupu doprowadziła do krótkotrwałych, bardzo silnych wzrostów cen tych papierów. Była ona także wyciskaniem krótkich pozycji zajmowanych na tych akcjach przez fundusze hedgingowe. Fundusze straciły na niej miliardy dolarów, a szalone zwyżki cen akcji memicznych zostały powstrzymane dopiero po tym, jak popularna aplikacja tradingowa Robinhood wprowadziła ograniczenia w ich zakupach (Robinhood został później za to pozwany przez inwestorów, ale pozew został odrzucony przez sąd w 2023 r.).
Przedstawiciele branży funduszów hedgingowych zeznawali później w sprawie tej gorączki spekulacyjnej w Kongresie. Zeznawał tam również Keith Gill. Po pewnym czasie wycofał się z mediów społecznościowych. Został później sportretowany w filmie „Inwestorzy amatorzy” pokazującym ówczesną „gorączkę akcji memicznych”.
Powrót Roaring Kitty do mediów społecznościowych
W poniedziałek Keith Gill zamieścił pierwsze posty w mediach społecznościowych od 2021 r. Na koncie @TheRoaringKitty na platformie X (dawnym Twitterze) zamieścił obrazek przedstawiający gamera siedzącego na fotelu i pochylającego się do przodu. Zostało to uznane za sugestię, że sytuacja w „grze” staje się poważna.