Wzrost gospodarczy w Eurolandzie był w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. najszybszy od trzeciego kwartału 2022 r. (W czwartym kwartale 2022 r. i pierwszym 2023 r. wzrost był zerowy, w drugim 2023 r. wyniósł zaledwie 0,1 proc., w trzecim PKB spadł o 0,1 proc., a w czwartym znów był zerowy. Strefie euro ledwo udało się więc uniknąć technicznej recesji.) Do tego przyspieszenia ekonomicznego przyczyniły się dobre dane z głównych gospodarek strefy euro.
Niemcy uniknęły recesji
Niemiecki PKB wzrósł w pierwszym kwartale o 0,2 proc., czyli dwa razy mocniej niż się spodziewano. Największej gospodarce Europy udało się więc uniknąć technicznej recesji, po tym jak skurczyła się w czwartym kwartale o 0,5 proc.
- Słowa „optymizm” i „gospodarka niemiecka" pojawiające się w jednym zdaniu były od dłuższego czasu rzadkością. Jednakże w ostatnich kilku tygodniach optymizm wracał do gospodarki niemieckiej. Najnowsze dane o PKB są naturalnym kolejnym krokiem po poprawie indeksów nastrojów i wzroście aktywności od początku roku — twierdzi Carsten Brzeski, ekonomista ING.
Lepsze od prognoz okazały się również dane z Francji. Jej gospodarka urosła w pierwszym kwartale też o 0,2 proc., po wzroście o 0,1 proc. w poprzednich trzech miesiącach. Średnio spodziewano się wzrostu o 0,1 proc.
- Tym, którzy twierdzą, że gospodarka francuska jest stagnacji, mówię, że fakty są nieubłagalne: wzrost gospodarczy postępuje — skomentował te dane Bruno Le Maire, francuski minister gospodarki.