Niemiecka inflacja coraz bliżej celu. Kiedy EBC zacznie ciąć stopy?

Inflacja konsumencka w Niemczech stała się najniższa od maja 2021 roku. W kwietniu może ona spaść poniżej poziomu 2 procent.

Publikacja: 02.04.2024 15:07

Niemiecka inflacja coraz bliżej celu. Kiedy EBC zacznie ciąć stopy?

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Inflacja konsumencka w Niemczech zeszła z 2,5 proc. w lutym do 2,2 proc. w marcu. Była ona zgodna z prognozami. Licząc miesiąc do miesiąca, ceny wzrosły o 0,4 proc., czyli o tyle samo co w lutym. Średnio prognozowano, że zwiększą się o 0,6 proc. Inflacja HICP, czyli liczona według koszyka Eurostatu, wyhamowała natomiast z 2,7 proc. do 2,3 proc. Średnio oczekiwano, że zejdzie do 2,4 proc.

Czytaj więcej

Europejskie PMI mówią o stagnacji

- Do pewnego stopnia, najnowszy spadek inflacji może oznaczać drugi etap trendu dezinflacyjnego w Niemczech. Pierwszym etapem było hamowanie wzrostu cen związane z korzystnym efektem bazowym dotyczącym kosztów energii oraz żywności. Drugim etapem może być ogólne osłabienie presji inflacyjnej będące skutkiem polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego oraz związanego z tym słabszego popytu - wskazuje Carsten Brzeski, ekonomista ING. Jego zdaniem, inflacja konsumencka w Niemczech, może wyhamować w kwietniu poniżej poziomu 2 proc.

„EBC zacznie ciąć stopy procentowe w czerwcu”

To, że inflacja hamuje w największej gospodarce strefy euro zwiększa prawdopodobieństwo tego, że Europejski Bank Centralny zacznie w czerwcu obniżać stopy procentowe. Wstępne dane o inflacji HICP ze strefy euro mają zostać opublikowane w środę. Średnio prognozowane jest to, że pozostała ona w zeszłym  miesiącu na poziomie 2,6 proc. Inflacja bazowa HICP, czyli nie obejmująca zmian cen żywności, paliw i energii jest spodziewana na poziomie 3 proc.

Czytaj więcej

Niemcy: trwa dezinflacja, spadają ceny hurtowe

- Ogólnie spodziewamy się, że inflacja w strefie euro zeszła do 2,3 proc., a inflacja bazowa mogła wyhamować do 2,8 proc. To sprawia, że jesteśmy bardziej pewni, co do naszej prognozy mówiącej, że EBC zacznie ciąć stopy procentowe w czerwcu - twierdzi Franziska Palmas, ekonomistka Capital Economics.

Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Handel na NYSE na okrągło przez cały tydzień?
Gospodarka światowa
Węgrzy znów obniżyli stopy procentowe
Gospodarka światowa
UE nie wykorzystuje w pełni potencjału integracji
Gospodarka światowa
Netflix ukryje liczbę subskrybentów. Wall Street się to nie podoba