Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Nikkei 225, indeks giełdy tokijskiej, który w zeszłym tygodniu po raz pierwszy w historii przebił poziom 40 tys. pkt, spadł w poniedziałek o 2,2 proc. Powodem tej wyprzedaży było m.in. umocnienie jena, czyli czynnik zwykle uderzający w wyniki japońskich eksporterów. W poniedziałek za dolara płacono tylko 146,5 jena, czyli najmniej od końcówki stycznia. Jen zyskiwał, a rentowność japońskich obligacji dziesięcioletnich wzrosła do 0,76 proc., bo coraz więcej inwestorów spodziewa się, że Bank Japonii wkrótce podniesie główną stopę procentową, wynoszącą od 2016 r. minus 0,1 proc. Rynek oczekuje, że może to się stać albo już w przyszły wtorek albo najpóźniej na kwietniowym posiedzeniu banku centralnego. Byłaby to pierwsza podwyżka stóp w Japonii od 2007 r.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ceny producentów w Niemczech spadły w czerwcu o 1,3 proc. w ujęciu rok do roku, po spadku o 1,2 proc. w maju, zgodnie z oczekiwaniami rynku. Był to czwarty z rzędu miesiąc spadku cen, najgłębszy od września.
Rada Unii Europejskiej (UE) przyjęła 18. pakiet sankcji wobec Rosji. To najmocniejsze z dotychczasowych uderzeń w interesy Kremla. Obejmuje sankcje na rosyjską ropę, jej nabywców, banki i setkę tankowców z tzw. floty cieni.
Christopher Waller, członek Rady Gubernatorów Fed, wygłosił swoje najmocniejsze jak dotąd wezwanie do obniżki stóp ponownie argumentując, że ewentualna inflacja spowodowana cłami będzie miała charakter tymczasowy, co uwypukliło podział w banku centralnym.
Jeśli administracja Trumpa spełni swoją groźbę o podwyżce ceł na unjne towary do 30 procent, to poszkodowane tym zostanie wiele europejskich gospodarek. Mają one więcej do stracenia niż Stany Zjednoczone. Bruksela posiada jednak środki nacisku na Waszyngton.
Nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było mniej o 7000, spadając do 221 000 w tygodniu zakończonym 12 lipca, poinformował w czwartek Departament Pracy. To piąty z rzędu tygodniowy spadek. Liczba wniosków jest najniższa od połowy kwietnia.
Amerykanie wciąż otwierają portfele, mimo że zaczynają dotkliwie odczuwać cła prezydenta Donalda Trumpa. Sprzedaż detaliczna wzrosła w czerwcu o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odrabiając straty po gwałtownym spadku o 0,9 proc. w maju.