Czy stopy Rezerwy Federalnej dojdą do 7 proc.?

Rynki mogą przewidywać koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed, ale dyrektor generalny JPMorgan Jamie Dimon w dalszym ciągu radzi klientom, aby przygotowali się na scenariusz, w którym referencyjne stopy osiągną poziom 7 proc.

Publikacja: 26.09.2023 15:57

Czy stopy Rezerwy Federalnej dojdą do 7 proc.?

Foto: Bloomberg

– Nalegamy, aby nasi klienci byli przygotowani na tego rodzaju stres – powiedział dyrektor generalny JPMorgan Chase & Co. w wywiadzie dla „Times of India” stwierdzając, że twarde lądowanie pozostaje ryzykiem dla amerykańskiej gospodarki.

Jego komentarze kontrastują z konsensusem po podwyżkach o 5,25 punktu procentowego, które podniosły stopę referencyjną do 5,5 proc. – najwyższego poziomu od 22 lat. Amerykańscy decydenci zasygnalizowali, że stopy będą musiały pozostać wyższe przez dłuższy czas, aby powstrzymać inflację, chociaż rynki pieniężne wyceniają obniżki w przyszłym roku.

Najwyższa prognoza w ankiecie ekonomistów Bloomberga w zeszłym tygodniu przewidywała 6 proc. na koniec 2023 roku.

– Jeśli będą mniejsze wolumeny i wyższe stopy, w systemie wystąpią napięcia – powiedział Dimon podczas wizyty w Bombaju na szczycie inwestorskim JPMorgan. – Warren Buffett mówi, że podczas odpływu dowiesz się, kto pływa nago. To będzie odpływ.

Dimon, który stwierdził, że stopy procentowe mogą wymagać dalszej podwyżki, aby walczyć z inflacją, dodał, że różnica między 5 proc. a 7 proc. byłaby bardziej dotkliwa dla gospodarki niż przejście z 3 proc. do 5 proc.

Według Christophera Wonga, specjalisty ds. strategii walutowej z siedzibą w Singapurze w Oversea-Chinese Banking Corp, dolar amerykański kontynuował wzrost we wtorek, podążając za rentownością 10-letnich obligacji skarbowych – do czego w pewnym stopniu przyczyniło się jastrzębie stanowisko Fedspeak i ostrzeżenie Dimona.

Jeśli podstawowa stopa procentowa wzrośnie do 7 proc., będzie to miało poważne konsekwencje dla amerykańskich przedsiębiorstw i konsumentów. Już teraz ekonomiści oceniają prawdopodobieństwo recesji w USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy na 55 proc. – a to wynik bardziej optymistyczny niż przewidywania Bloomberg Economics dotyczące załamania jeszcze w tym roku.

Stopa na poziomie 7 proc. osłabiłaby niedawny optymizm urzędników Fed co do możliwości zaprojektowania miękkiego lądowania w gospodarce przy wciąż bardzo niskiej stopie bezrobocia wynoszącej 3,8 proc. i oznakach łagodzenia cen.

– Przejście od zera do 2 proc. prawie nie oznaczało wzrostu. Przejście od zera do 5 proc. zaskoczyło niektórych ludzi, ale nikt nie wyjąłby 5 proc. ze sfery możliwości – powiedział Dimon. – Nie jestem pewien, czy świat jest przygotowany na 7 proc.

Fed pozostawił docelowy zakres swojej stopy referencyjnej na niezmienionym poziomie, co było powszechnie oczekiwanym posunięciem na początku tego miesiąca, chociaż nowe projekcje kwartalne wykazały, że 12 z 19 urzędników opowiedziało się za kolejną podwyżką w tym roku. Jeden z decydentów zasugerował, żeby stopy procentowe osiągnęły najwyższy poziom powyżej 6 proc..

Jerome Powell powiedział, że przyszłe decyzje dotyczące stóp procentowych będą podejmowane na podstawie napływających danych.

– Świat z pewnością nie jest przygotowany na 7 proc. stopę funduszy Rezerwy Federalnej – powiedział we wtorek Bloomberg Television Charlie Jamieson, dyrektor ds. inwestycji w Jamieson Coote Bonds. – Na tym poziomie spodziewalibyśmy się, że deflacja aktywów się rozwinie, pęknie wiele baniek spekulacyjnych, to po prostu nie będzie trwałe.

Gospodarka światowa
Elon Musk musi słono płacić za swoje słowa
Materiał Promocyjny
Kwalifikowana pieczęć elektroniczna
Gospodarka światowa
Kup i trzymaj to najlepsza strategia
Gospodarka światowa
Fala bankructw. Marazm w Hongkongu pogrąża branżę maklerską
Gospodarka światowa
USA: Rynek pracy nadal mocny
Materiał Promocyjny
Pierwsze święta z AI, czyli prostsza droga prezentu do klienta
Gospodarka światowa
Akcje nie mają szans w starciu z gotówką i obligacjami, uważa znany strateg
Gospodarka światowa
Japoński PKB ostro zanurkował. Wielki dylemat banku centralnego