Czeskie płace wzrosną wolniej?

Prezes czeskiego banku centralnego proponuje wprowadzenie ograniczenia nominalnego wzrostu wynagrodzeń w przyszłym roku w celu "powstrzymania spirali płacowo-cenowej".

Publikacja: 14.11.2022 12:41

Ales Michl, prezes Czeskiego Banku Narodowego

Ales Michl, prezes Czeskiego Banku Narodowego

Foto: materiały prasowe

Prezes czeskiego banku centralnego Ales Michl powiedział w poniedziałek, że deficyt budżetu państwa musi się zmniejszyć, a płace nominalne nie powinny rosnąć zbyt szybko w przyszłym roku, ponieważ bank stara się powstrzymać presję inflacyjną.

– Dla stabilności kursu potrzebujemy dwóch dodatkowych rzeczy, które zmniejszą obieg pieniądza w gospodarce, czyli inflację – napisał Michl w cotygodniowym felietonie dla gazety Mlada Fronta Dnes. Stwierdził, że w budżecie potrzebne są wyniki, a nie tylko słowa, a płace nominalne nie powinny rosnąć „więcej niż, na przykład, 5 proc. Po prostu nie rozkręcaj spirali płacowo-inflacyjnej – napisał.

Pracownicy Czeskiego Banku Narodowego zgodzili się anulować poprzednie kontrakty wzywając do podwyżek płac odpowiadających inflacji i rezygnując z większych podwyżek płac, poinformował bank w piątek, podczas gdy osoby ustalające stopy procentowe walczą z najszybszym wzrostem cen od trzech dekad.

Bank centralny utrzymuje stopy procentowe na stałym poziomie od czerwca, po gwałtownym podniesieniu ich od zeszłego roku w celu zwalczania inflacji, która we wrześniu osiągnęła poziom 18,0 proc., ale w zeszłym miesiącu spadła do 15,1 proc.

Pracownicy banku centralnego na poprzednich warunkach kontraktowych byliby uprawnieni do podwyżek płac odpowiadających inflacji plus 2,5 punktu procentowego, co oznaczałoby wzrost o 18,3 proc. w tym roku i 11,6 proc. w 2023 roku.

Zgodnie z nową umową średnia płaca nominalna wzrośnie w przyszłym roku o 4,5 proc., podał bank, a w tym roku o 8,0 proc. na warunkach, na jakich podpisano poprzednią umowę w grudniu 2021 r.

Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu
Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową