Inwestorzy wystraszyli się europejskiej recesji

Wstępne odczyty PMI ze strefy euro za wrzesień sugerują, że Euroland zaczyna już doświadczać spadku PKB. W wyraźnie kiepskiej sytuacji znajdują się Niemcy.

Publikacja: 25.09.2022 21:00

Inwestorzy wystraszyli się europejskiej recesji

Foto: AFP

Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro spadł z 49,6 pkt w sierpniu do 48,5 pkt we wrześniu. Średnio oczekiwano spadku do 48,7 pkt. Indeks dla branży usługowej zniżkował natomiast z 49,8 pkt do 48,9 pkt, podczas gdy spodziewano się, że spadnie do 49,1 pkt. Każdy odczyt PMI poniżej 50 pkt sugeruje recesję w danym sektorze.

Słabe dane PMI sprowokowały w piątek silną wyprzedaż na giełdach europejskich. Niemiecki indeks DAX tracił w ciągu dnia nawet 2,7 proc., francuski CAC 40 spadał o 2,4 proc., a włoski FTSE MIB zniżkował o 3,2 proc. Obawy przed recesją mocno wpływały również na rynek naftowy. Baryłka ropy gatunku WTI taniała w piątek po południu o ponad 4 proc., a jej cena spadła poniżej 80 USD za baryłkę.

Słabnący popyt

Kiepskie dane napłynęły z Niemiec, czyli największej gospodarki Eurolandu. PMI dla niemieckiego sektora usług spadł z 47,2 pkt w sierpniu do 45,4 pkt we wrześniu. Średnio prognozowano spadek tylko do 47,2 pkt. Przemysłowy PMI zniżkował w tym czasie z 49,1 pkt do 48,3 pkt, co było zgodne z prognozami.

Nieco lepiej wypadły dane z Francji. Wskaźnik PMI dla francuskiego przemysłu spadł z 50,6 pkt w sierpniu do 47,8 pkt we wrześniu. Średnio się spodziewano, że spadnie tylko do 49,8 pkt. Usługowy PMI okazał się jednak dużo lepszy od prognoz. Wzrósł z 51,2 pkt do 53 pkt, gdy średnio oczekiwano jego spadku do 50,4 pkt.

– Wrześniowe spadki wskaźników PMI sugerują mały spadek PKB strefy euro w III kwartale. Zwyżki subindeksów cen sugerują natomiast, że inflacja nie dotarła jeszcze do punktu zwrotnego – twierdzi Jack Allen-Reynolds, ekonomista z firmy badawczej Capital Economics.

S&P Global, firma przeprowadzająca sondaże PMI, ocenia, że PKB strefy euro może skurczyć się w III kwartale o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem, a spadek w kolejnych trzech miesiącach może być większy.

– Rosnące ceny energii oraz koszty życia uderzają nie tylko w popyt, ale w pewnych przypadkach także w produkcję oraz w aktywność w sektorze usług. W grze jest recesja w strefie euro. Niemcy mierzą się z najtrudniejszymi warunkami. Sytuacja gospodarcza pogarsza się u nich w tempie, jakiego nie widzieliśmy, pomijając okres pandemii, od kryzysu finansowego – uważa Chris Williamson, ekonomista S&P Global.

– Inwestorzy powinni unikać polowania na wartościowe akcje w Europie, gdyż kryzys energetyczny sprawia, że nie ma wciąż odpowiedniej nagrody za ryzyko – stwierdził Willem Sells, globalny dyrektor inwestycyjny w HSBC Private Banking and Wealth Management.

Ameryka ma się lepiej

W piątek opublikowane zostały też wstępne wrześniowe dane PMI z USA. Wskaźnik dla przemysłu niespodziewanie wzrósł z 51,5 pkt do 51,8 pkt, a dla usług wzrósł z recesyjnych 43,7 pkt do 49,2 pkt. Dane te były lepsze od prognoz.

USA w II kwartale weszły już w techniczną recesję, ale administracja Bidena nie uznaje tego jeszcze za recesję „prawdziwą”, czyli spełniającą definicję ustaloną przez Narodowe Biuro Badań Ekonomicznych (NBER). Definicja ta mówi, że recesja to okres odczuwalnej w wielu branżach słabości gospodarki. W ostatnim sondażu CNBC, amerykańscy zarządzający funduszami ocenili prawdopodobieństwo wystąpienia takiej recesji w ciągu 12 miesięcy na 52 proc.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?