Przemysł i usługi znów rosną

Koniunktura w przemyśle Państwa Środka zaczęła się poprawiać po raz pierwszy od lutego – wynika z odczytów oficjalnego wskaźnika PMI. To odreagowanie po ostrych lockodownach pandemicznych.

Publikacja: 01.07.2022 07:52

Przemysł i usługi znów rosną

Foto: AFP

Wskaźnik koniunktury PMI dla chińskiego przemysłu, liczony przez państwową organizację CFLP, wzrósł z 49,6 pkt w maju do 50,2 pkt w czerwcu. To oznacza, że po raz pierwszy od lutego aktywność w tym sektorze znów rośnie. (Wskazuje na to każdy odczyt PMI powyżej 50 pkt.) Chiński PMI dla sektora pozaprzemysłowego wzrósł natomiast z 47,8 pkt w maju do 54,7 pkt w czerwcu. Doświadczył on najszybszego wzrostu od 13 miesięcy.

Poprawa koniunktury w chińskiej gospodarce to w dużym stopniu skutek poluzowania restrykcji pandemicznych w Szanghaju oraz innych dużych metropoliach.

– Oficjalne sondaże PMI wskazują na zaskakująco szybkie ożywienie w sektorze usług po tym, jak zniesiono większość restrykcji – uważa Julian Evans-Pritchard, ekonomista firmy badawczej Capital Economics. Zwraca on jednak uwagę na osłabienie chińskiego rynku rynku pracy oraz na to, że nastroje konsumentów są nadal mocno niepewne. – Będzie to ciążyło gospodarce, po tym jak słabiej zaczną dawać o sobie znać skutki znoszenia restrykcji – dodaje Evans-Pritchard.

Niepewność, co do siły ożywienia gospodarczego w nadchodzących miesiącach można też wyczuć w narracji snutej przez przedstawicieli chińskich instytucji.

– Nawet jeśli sektor przemysłowy kontynuował odbicie, to 49,3 proc. spółek donosiło, że zamówienia są niewystarczające. Słaby popyt rynkowy wciąż jest głównym problemem, z którym mierzy się przemysł – twierdzi Zhu Hong, analityk chińskiego Narodowego Biura Statystycznego.

Premier Li Keqiang w ostatnich tygodniach wielokrotnie zwracał uwagę na pogarszającą się sytuację na rynku pracy. W poniedziałek podczas wizyty w centrum szkoleń zawodowych w Pekinie stwierdził, że „trzeba wprowadzić gospodarkę na właściwe tory” i zmniejszyć bezrobocie tak szybko jak to możliwe. Stopa bezrobocia w Chinach wynosiła w maju oficjalnie 5,9 proc., ale są to dosyć niepełne dane obejmujące duże miasta.

Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi