MFW wstrzymał pomoc finansową dla Rygi

Łotwa nie otrzymała, opiewającej na 200 mln euro, drugiej transzy środków z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Publikacja: 03.04.2009 01:40

MFW wstrzymał pomoc finansową dla Rygi

Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski Jakub Ostałowski

Pieniądze te miały wpłynąć w marcu. – Nie zostały one przesłane, gdyż poprzedni rząd nie dokonał cięć budżetowych, do których był zobowiązany zgodnie z porozumieniem o przyznaniu pomocy – poinformowała Liga Krapane, rzeczniczka rządu w Rydze.

Łotwa może również stracić następną transzę wsparcia. Zgodnie z oświadczeniami rządu nadbałtyckiej republiki, 1 mld euro, który Komisja Europejska ma przesłać w czerwcu, nie zostanie wypłacony, jeśli deficyt budżetowy nie będzie zredukowany do 5 proc. PKB.

MFW oraz UE obiecały Łotwie 7,5 mld euro wsparcia. Część z niego miały stanowić fundusze wydzielone przez Polskę. Jednym z warunków wypłaty środków było ścisłe utrzymywanie przez rząd w Rydze dyscypliny budżetowej. Zadanie to okazało się bardzo trudne dla władz.

Łotewska gospodarka skurczyła się w czwartym kwartale zeszłego roku o 10,5 proc. (w skali rocznej). Cięcia wydatków spotkały się ze sprzeciwem społecznym. Przez Rygę przetoczyły się zamieszki, a w lutym upadł rząd. Nowy premier Valdis Dombrovskis na początku urzędowania oświadczył, że jego kraj może w czerwcu zbankrutować, jeżeli nie wpłyną kolejne transze pomocy z MFW.

– Komentarze Dombrovskisa muszą być widziane w politycznym kontekście. Chce on uświadomić koalicyjnym partnerom, że jeśli szybko nie ograniczy się wydatków, rządowi skończą się pieniądze – powiedział Lars Christensen, analityk z Danske Bank.

Zdaniem ekspertów, wstrzymanie środków może zmusić władze do kapitulacji przed instytucjami międzynarodowymi. – Sytuacja ta zwiększa prawdopodobieństwo tego, że rząd będzie się trzymał uzgodnionych warunków pomocy – stwierdziła Annika Lindblab, analityczka z Nordea Markets.

O widmie niewypłacalności wiszącym nad ich państwem mówią również litewscy politycy. – Jeżeli nie uda nam się ograniczyć wydatków do poziomu z 2006 r. lub z 2007 r. staniemy przed groźbą bankructwa i będziemy mieć również problem ze stabilnością narodowej waluty – powiedział Andrius Kubilius, premier Litwy.

W styczniu rząd dokonał znacznych cięć w budżecie. Wkrótce ma zmniejszyć wydatki o około 3 proc. PKB, a kolejne ich obniżki nie są wykluczone w następnych miesiącach. W czwartym kwartale litewska gospodarka skurczyła się o 2,2 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2007 r. W tym roku PKB może spaść aż o 10, 5 proc.

[ramka][b]Wsparcie dla krajów regionu [/b]

[b]20 mld euro[/b]

MFW, Bank Światowy i Unia Europejska przeznaczyły na pomoc dla Węgier. Taką samą pomoc otrzyma Rumunia

[b]16,4 mld USD[/b]

to wsparcie obiecane na jesieni przez MFW Ukrainie

[b]7,5 mld euro[/b]

miała otrzymać Łotwa

[b]3 mld euro[/b]

to pomoc, którą otrzyma z MFW Serbia[/ramka]

Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?