Banki Austrii spełnią wymogi Tier 1

Wskaźnik kluczowej miary siły finansowej, Tier 1, sześciu głównych austriackich banków może spaść w 2010 roku do średnio 5,1 procent, wynika z najczarniejszego scenariusza, który zakładają przeprowadzone przez austriacki bank centralny makroekonomiczne symulacje szokowe, podał w poniedziałek bank.

Publikacja: 06.07.2009 13:42

Obowiązujące minimum dla wskaźnika Tier 1 to 4 procent.

Taki scenariusz jest jednak możliwy, ponieważ wzrośnie poziom złych długów w Austrii i krajach Europy wschodzącej. Nie uwzględnia on jednak pozyskania kapitału przez austriackie banki.

Jeśli banki wykorzystają całe 15 miliardów euro, które odłożył austriacki rząd na zastrzyki kapitału, to wskaźnik Tier 1 głównych sześciu austriackich banków do 2010 roku spadnie do 6,0 procent, wynika z szacunków banku centralnego.

Według przeprowadzonych przez bank symulacji (tak zwanych macro stress tests), odsetek niespłacanych pożyczek wzrośnie w Austrii do 10 procent, a w krajach Europy wschodzącej do 20 procent. Jednak bank zaznacza, że taki scenariusz jest mało prawdopodobny.

- Zawarliśmy w prognozach scenariusz drastycznej recesji w Europie wschodniej - powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor czuwający nad nadzorem bankowym, Andreas Ittner.

W ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Monetarny (IMF) oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wyraziły przekonanie, że austriackie banki powinny zwiększyć swoje zabezpieczenie kapitału, ponieważ nastąpił wzrost złych długów w Austrii i krajach Europy wschodzącej.

Gospodarka światowa
Sukces w Genewie. USA i Chiny zawarły porozumienie
Gospodarka światowa
Chiny i USA wracają do rozmów w sprawie ceł. Dojdzie do przełomu?
Gospodarka światowa
Brytyjski bank centralny obciął stopy, ale był daleki od jednomyślności
Gospodarka światowa
Kiedy Fed może powrócić do obniżek stóp?
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka światowa
Dobry pierwszy kwartał niemieckiego przemysłu
Gospodarka światowa
Zaskakujący wzrost chińskiego eksportu