Nie ma już zgiełku w tej fabryce, ale nie ma też w niej etatów. W ciągu minionych dwóch lat liczba zatrudnionych przez firmę Lever Style w Chinach spadła o jedną trzecią, do około 5 tysięcy. Spółka zaczęła w kwietniu przenosić produkcję dla japońskiej sieci handlowej Uniqlo do Wietnamu, gdzie płace mogą być o połowę niższe niż w Chinach.

Lever Style sprawdza też możliwości przeniesienia do Indii produkcji dla amerykańskiej sieci domów towarowych Nordstrom i przenosi produkcję również dla innych klientów. To kwestia przetrwania. Po 10 latach prawie 20-proc. podwyżek płac rocznie w Chinach Lever Style twierdzi, że już nie da się tam zarobić ani grosza. – Bilans działalności w południowych Chinach w najlepszym razie wychodzi na zero – mówi Stanley Szeto, dawny bankowiec inwestycyjny, który w 2000 r. przejął rodzinny interes od ojca.

Firmy z branży skórzanej też część produkcji przenoszą gdzie indziej, bo niegdysiejsza fabryka świata staje się mniej konkurencyjna ze względu na szybko rosnące płace i ciągły brak siły roboczej.  Dzięki tym przeprowadzkom firmy mogą utrzymywać niskie ceny swoich produktów, aczkolwiek rosnąca konkurencja na rynkach pracy w Wietnamie i Kambodży i tam podnosi płace.

2013 Dow Jones & Company, Inc.All Rights To subscribe to The WSJ Europe: www.wsjeuropesubs.com