Fuzja VW-Porsche zagrożona

Dawni szefowie Porsche mogli doprowadzić do upadłości firmy — wynika z prowadzonego śledztwa. Fuzja z VW ulegnie odroczeniu, na razie tracą na giełdzie obie firm

Aktualizacja: 27.02.2017 02:07 Publikacja: 24.02.2011 14:42

Prokuratora w Stuttgarcie prowadzi śledztwo w sprawie manipulowania rynkiem przez dawne kierownictwo

Prokuratora w Stuttgarcie prowadzi śledztwo w sprawie manipulowania rynkiem przez dawne kierownictwo Porsche

Foto: Bloomberg

Prokuratora w Stuttgarcie prowadzi śledztwo w sprawie manipulowania rynkiem przez dawne kierownictwo Porsche. Postępowanie rozszerzono o zarzut nadużycia zaufania przez byłego prezesa Wendelina Wiedekinga i dawnego szefa pionu finansowego Porsche, Holgera Härtera — poinformowała prokurator Claudia Krauth. Obaj odpowiadają z wolnej stopy.

Perspektywa odroczenia fuzji Porsche z Volkswagenem spowodowała spadek notowań firmy ze Stuttgartu o 11 proc.; Volskwagen stracił we Frankfurcie 3,8 proc., bo doszły obawy, że późniejsza fuzja wpłynie na wyniki obu firm.

Śledztwo dotyczy manipulowania przez obu biznesmenów akcjami VW na rynku w latach 2007-9, kiedy Porsche zamierzał przejąć giganta z Wolfsburga. Operacje akcjami VW na niemieckiej giełdzie mogły dawać błędne albo źle rozumiane sygnały o wartości tych papierów i samej spółki, wywołując sztucznie zawyżoną wartość — uważa prokuratura. – Istnieje podejrzenie, że obaj dawni członkowie zarządu Porsche podjęli ryzyko zagrażające istnieniu ich firmy poprzez zawieranie umów na ubezpieczenie cen akcji w związku z próbami przejęcia Volkswagena — wyjaśniła prokuratura.

Przeciwko obu wystąpiły do sądu amerykańskie fundusze podwyższonego ryzyka (spekulacyjne).

W 2009 r. Volkswagen przejął inicjatywę, sam wystąpił z ofertą kupna mniejszej firmy samochodowej. W konsekwencji ta ostatnia musiała zwolnić zarząd za zagrożenie istnienia firmy.

To kolejny cios dla planów fuzji obu firm samochodowych. Porsche twierdzi teraz, że możliwość połączenia się z VW zmalała do 50 z 70 proc. Volkswagen oświadczył w komunikacie, że trzyma się porozumienia o fuzji, ale dłużej może potrwać ustalanie warunków zawarcia transakcji. „Z tego powodu Volkswagen bardziej ostrożnie ocenia czas i prawdopodobieństwo połączenia się".

- Wielu inwestorów i zarządzających funduszami inwestycyjnymi uważa, że im dłużej potrwa uruchamianie fuzji, tym mniejsze są szanse na nią — stwierdził Markus Huber z ETX Capital. — Firmy samochodowe już są mocno przegrane z powodu perspektywy mniejszego wzrostu gospodarczego i w związku z drożejącą ropą — dodał.

Są też i tacy, którzy uważają, że fuzja w 20111 r. była mało realna. — Nierozwiązana kwestia podatków zmniejszyła możliwość fuzji w tym roku do ok. 30 proc., podczas gdy lata 2013/14 dają 50 proc. szans — stwierdził Albrecht Denninghoff z Silvia Quandt Research.

– Mniejsze szanse na fuzję w tym roku będą mieć wpływ na bilanse obu firm, bo od tego zależy w dużym stopniu wartość opcji kupna i sprzedaży — dodaje analityk w LBBW, Frank Biller

Zwolennikiem fuzji jest szef rady pracowniczej Porsche, Uwe Hück. — Musimy teraz wyjaśnić nową sytuację z prawnego punktu widzenia, ale uważam fuzję za słuszną. Porsche i Volskwagen muszą pobrać się — powiedział agencji DPA.

Gospodarka światowa
Czy Krajowi Kwitnącej Wiśni grozi kryzys fiskalny?
Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał
Gospodarka światowa
Zamiast Polski będzie Azja. Intel zmienia globalne plany i zabiera wielką inwestycję
Gospodarka światowa
Europejski Bank Centralny na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych
Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek