Łączny indeks obliczony na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów logistyki w obu tych sektorach w strefie euro wzrósł do 57,8 pkt w tym miesiącu z 57,6 pkt w marcu – poinformowała londyńska firma Markit Economics, specjalizująca się w tych badaniach. Ekonomiści spodziewali się spadku PMI do 57 pkt. Każdy jego odczyt powyżej 50 pkt oznacza rozwój badanej branży.
Europejskie spółki z powodzeniem szukają rynków zbytu w szybciej rozwijających się krajach, co pomaga im rekompensować spadek wewnętrznego popytu spowodowany cięciami budżetowymi od Hiszpanii po Irlandię. Prezes Daimlera Dieter Zetsche powiedział wczoraj, że spodziewa się „znaczącego” rozwoju chińskiego rynku samochodowego w najbliższych latach.
Gospodarka strefy euro „weszła w drugi kwartał w bardzo dobrym tempie” – powiedział Martin van Vliet, ekonomista z amsterdamskiego biura ING Groep. – Ożywienie jako takie na razie w niewielkim stopniu odczuwa jednoczesne występowanie tak niekorzystnych dla gospodarki czynników, jak zaostrzenie polityki pieniężnej, wysokie ceny ropy naftowej, silny kurs euro i przeciągający się kryzys zadłużeniowy – dodał holenderski analityk.