Prada na parkiecie

Włoski dom mody Prada zyskał 0,25 proc. (39,6 HK) podczas swojego debiutu w piątek na giełdzie w Hongkongu. Cena w ofercie wyniosła 39,50 HK (dolarów hongkońskich)

Aktualizacja: 25.02.2017 15:28 Publikacja: 24.06.2011 12:35

Mediolańska Prada to jeden z największych na świecie producentów towarów luksusowych.

Mediolańska Prada to jeden z największych na świecie producentów towarów luksusowych.

Foto: AFP

Cena w ofercie została wyznaczona na minimalnym poziomie widełek cenowych podanych w ofercie. W dniu debiutu akcje firm rosły do poziomu 1,3 proc powyżej ceny, by ostatecznie zakończyć dzień na 0,25 proc. plusie (39.60 HK). Wskaźnik Hang Seng zyskał w piątek 1,9 proc.

Debiut włoskiego domu mody na giełdzie w Hongkongu to największa oferta publiczna na chińskim parkiecie w tym roku. Prada, producent ekskluzywnych torebek i sukienek marki Miu Miu, zebrała z rynku 2,14 mld USD. Spółka wypuściła na rynek 423,3 miliony akcji, zarabiając 16,7 mld HK, czyli 2,1 mld USD. 95 proc. akcji kupili inwestorzy instytucjonalni, pozostałe 5 proc. przypadło indywidualnym.

Inwestorzy, którzy zainwestowali w akcje firmy będą musieli rozliczyć się z włoskim fiskusem. W przypadku sprzedaży akcji będą musieli zapłacić 12,5 proc. podatek od zysków, a w przypadku wypłaty dywidendy 27 procentowy podatek dochodowy. Takie utrudnienia mogły skutecznie wystraszyć inwestorów.

Przychody firmy w roku finansowym zakończonym 31 stycznia 2011 r. wyniosły ponad 2 mld euro, 31 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk netto wzrósł 144,7 proc. do 253,5 mln euro. Natomiast w bieżącym półroczu Prada spodziewa się zysku w wysokości co najmniej 150,7 milionów euro.

Prada planuje wykorzystać większość środków pozyskanych z emisji na modernizację i rozszerzenie sieci firmowych sklepów znajdujących się na terenie Azji. Do końca roku chce mieć o 80 placówek więcej. Obecnie firma ma 319 sklepów na całym świecie, z czego tylko 18 w Chinach.

Debiut Prady w Hongkongu to swoisty test dla spółek z branży luksusowej. Do wejścia na azjatycki parkiet przymierza się Coach, producent luksusowych torebek, oraz brytyjski Burberry.

Wkrótce na giełdzie w Mediolanie zadebiutuje też włoska firma Salvatore Ferragamo.

Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec