Ułatow: Rosja jak Grecja

Rosja może doświadczyć w 2030 r. kryzysu finansowego podobnego do tego, który trzyma w kleszczach Grecję – uważa Siergiej Ułatow, ekonomista, rezydent Banku Światowego w Moskwie

Aktualizacja: 25.02.2017 15:23 Publikacja: 24.06.2011 15:45

- Do 2030 r. poziom zadłużenia Rosji będzie równie niezrównoważony, jak Grecji, jeżeli nic się nie zmieni - - powiedział Siergiej Ułatow w wywiadzie podczas forum Rosja i Rynki Kapitałowe zorganizowanego przez Euromoney w Londynie. – Teraz pomaga nam cena ropy, a nie ostrożna polityka makroekonomiczna – dodał.

W tym tygodniu Aleksiej Kudrin, rosyjski minister finansów, wezwał rząd do ustalenia rocznego limitu wzrostu wydatków na poziomie 4 proc. w celu ustabilizowania finansów publicznych i uniknięcia „paternalizmu” w zarządzaniu gospodarką.

Deficyt budżetowy może obniżyć się do poziomu poniżej 0,5 proc. PKB w bieżącym roku jeśli średnia cena baryłki ropy wyniesie 115 USD, wynika z wyliczeń Kudrina.

Ceny ropy spadły dziś do poziomu najniższego od czterech miesięcy, po tym jak w czwartek MAE zdecydowała, że uwolni 60 mln baryłek ropy z posiadanych przez siebie zapasów.

- Do roku 2015 Rosja nie będzie w stanie pokryć deficytu w funduszu emerytalnym, nawet jeśli cena ropy pozostanie na poziomie 115 USD za baryłkę - uważa Ułatow.

Największy na świecie eksporter energii odnotuje prawdopodobnie nadwyżkę pieniężną na rachunku bieżącym w tym roku i w 2012 roku ze względu na wyższe ceny ropy naftowej – ujawnił w dzisiejszym oświadczeniu Bank Światowy.

W przypadku Rosji mamy do czynienia z niestandardowym problemem niezrównoważenia finansowego, ze względu na niskie zadłużenie i 520 mld USD zagranicznych rezerw walutowych. Niemniej jednak, deficyt fiskalny bez wsparcia ropy - co jest ważniejsze dla długoterminowej stabilności finansów Rosji – pozostaje wysoki – uważa Bank Światowy.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos