Wielkie banki tną etaty

Brytyjski Lloyds zwolni aż 15 tys pracowników, HSBC likwiduje 700 stanowisk. Masowe zwolnienia zapowiadają też amerykańskie banki

Aktualizacja: 25.02.2017 14:09 Publikacja: 30.06.2011 13:26

Wielkie banki tną etaty

Foto: Bloomberg

Czołowa brytyjska instytucja finansowa Lloyds Banking Group w ramach oszczędności zwolni 15 tys pracowników . Grupa bankowa postanowiła wycofać się z części zagranicznych rynków i skupić się na Wielkiej Brytanii. W efekcie podjęto decyzję o zamknięciu połowy z 30 zlokalizowanych poza Wyspami filii. Ma to przynieść oszczędności rzędu 1,5 mld funtów.

Do zmniejszenia zatrudnienia szykuje się też największy brytyjski bank HSBC, który zapowiedział, że likwiduje 700 stanowisk doradców produktów finansowych. Cięcia 100 etatów zapowiedział również Barclays.

Części pracowników z pionu bankowości inwestycyjnej pozbywa się też Credit Suisse oraz Royal Bank of Scotland– szwajcarski bank chce zlikwidować 600 tego typu stanowisk, szkoci zwolnią 200 osób.

Nie tylko w Europie banki decydują się na redukcję zatrudnienia. Za oceanem podobne ruchy zapowiedziały Bank of America, który zwolni 60 pracowników działu sprzedaży oraz Goldman Sachs, który we wrześniu chce rozstać się 230 osobami.

Masowe zwolnienia w bankach są skutkiem zmian jakie regulatory rynku wprowadzili regulatory podnosząc obowiązkowe rezerwy banków, aby w przyszłości zapobiec powtórce kryzysu finansowego z 2008 roku. Aby dostosować się do wymogów instytucje finansowe muszą mocniej zaciskać pasa.

W zeszłym roku w szefowie banków centralnych przyjęli w Bazylei projekt nowych regulacji, które wprowadziły wymóg posiadania przez banki obowiązkowe rezerwy na poziomie 7 proc. udzielonych pożyczek i zainwestowanych kapitałów. Banki muszą stopniowo zwiększać swoje rezerwy aby ustalone 7 proc. osiągnąć do roku 2019. Wcześniej banki były zmuszone wyasygnować na ten cel środki wartości 2 proc. kapitału akcyjnego w stosunku do aktywów ważonych ryzykiem, więc wzrost był dość drastyczny. W zamyśle regulatorów, owe rezerwy mają stanowić zabezpieczenie przed ryzykiem, które może prowadzić do utraty płynności przez bank.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos