Kilka dni temu ministrowie finansów państw Unii Europejskiej postanowili udostępnić Grecji 8,7 miliarda euro z tego pakietu. Christine Lagarde, szefowa MFW uważa, że rząd Grecji zabiegający o dalszą pomoc uzyskuje znaczące wyniki, ale konieczne jest osiągnięcie trwałych rezultatów w dostosowaniu fiskalnym, cięcie deficytu i przyspieszenie reform zwiększających wydajność.
Rządowi Grecji udało się przeforsować w parlamencie pakiet oszczędnościowy. Chce też sprzedać aktywa państwowe za 50 miliardów euro. Lagarde uważa, że plan ten jest „bardzo ambitny”, ale utworzenie niezależnej prywatyzacyjnej agencji powinno pomóc w przejrzystej i zgodnej z planem realizacji tego celu.
Pieniądze od MFW i Unii Europejskiej pomogą Grekom w najbliższych dniach w rolowaniu papierów skarbowych i w spłacaniu odsetek w wysokości 3 mld euro. Większe wyzwanie czeka ich 20 sierpnia, kiedy trzeba będzie wykupić papiery dłużne za 6,6 miliarda euro.
Trwa dyskusja nad dalszą pomocą dla Grecji. Anders Borg, minister finansów Szwecji, uważa, że trzeba rozważyć sposoby zmniejszenia kosztów obsługi długu tego kraju. W ubiegłym tygodniu rentowność dwuletnich greckich obligacji skarbowych wzrosła do rekordowego w Unii Europejskiej poziomu 30 proc. Według prognoz UE w tym roku dług publiczny w Grecji wzrośnie ze 143 proc. PKB w 2010 r. do 158 proc.Dzisiaj ministrowie finansów będą dyskutować w Brukseli o kolejnym pakiecie pomocowym. Jednym z elementów tego planu ma być dobrowolne rolowanie 30 mld euro długu przez banki komercyjne.