Po Grecji czas na Portugalię?

Porozumienie ws. Grecji nie rozwiąże problemów zadłużonej Europy. Kryzys nadal będzie trwał

Aktualizacja: 17.02.2017 19:17 Publikacja: 06.02.2012 15:37

Wielu ekonomistów uważa, że Lizbona będzie musiała, podobnie jak Ateny, poprosić o dalsze pożyczki r

Wielu ekonomistów uważa, że Lizbona będzie musiała, podobnie jak Ateny, poprosić o dalsze pożyczki ratunkowe.

Foto: AFP

Jako następna w koleje po Grecji wymieniana jest Portugalia. Wielu ekonomistów uważa, że Lizbona będzie musiała, podobnie jak Ateny, poprosić o dalsze pożyczki ratunkowe.

- Zdaniem rynków to właśnie Portugalia będzie następnym etapem kryzysu i to właśnie wobec tego kraju wywierana będzie największa presja w najbliższej przyszłości – powiedział dla CNBC Bob McKee, główny ekonomista z Independent Strategy.

Zdaniem McKee Portugalia jest w dużo lepszej sytuacji niż Grecja. Krajem rządzi stabilny, wybrany w czerwcu ubiegłego roku, rząd, którego plany reform nie spotykają się z tak wielkim oporem społecznym jak to ma miejsce w Grecji. Dodatkowo Lizbona ma dużo lepsze relacje z zagranicznymi inwestorami, niż Ateny. Sytuacje komplikuje jednak fakt, że progam naprawy gospodarki nie przynosi oczekiwanych skutków.

- Rząd jest zdeterminowany, by przeprowadzić kraj przez reformy uzgodnione podczas przyznania pakietu ratunkowego i posiada do tego niezbędne poparcie społeczne – tłumaczy Bob McKee. – Problemem jest kondycja gospodarki, która powili zaczyna się kurczyć – dodaje.

Zgodnie z najnowszymi danymi PKB zmniejszyło się w 2011 r. o 0,6 proc. Prognozy na bieżący rok też nie są zbyt optymistyczne. Jak wyliczyli analitycy Deutsche Banku w tym roku gospodarka Portugalii zmniejszy się o 1,6 proc.

- Sytuacja Portugalii jest dużo lepsza – ocenia Gilles Moec, dyrektor departamentu badań ekonomicznych w Deutsche Bank. – Lizbona zdołała spełnić wytyczne w zakresie redukcji deficytu do PKB, a sytuacja polityczna w kraju jest dużo lepsza – dodaje.

Bycie w lepszej sytuacji nie oznacza, że władze w Lizbonie mogą spać spokojnie. Obaj eksperci są zgodni, że do rozwiązania problemów kraju nadal pozostaje długo droga, której nie uda się przejść bez dalszej pomocy ze strony krajów strefy euro oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

- Portugalia nadal potrzebuje pomocy z zewnątrz i będzie jej potrzebowała tak długo jak nie uda się zabezpieczyć możliwości samofinansowania przy pomocy długoterminowego długu – kończy McKee.

Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple
Gospodarka światowa
Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju
Gospodarka światowa
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia
Gospodarka światowa
Czy socjalista będzie rządził Nowym Jorkiem?
Gospodarka światowa
Cła będą wyższe od zapowiadanych? Donald Trump: Zaczynamy wysyłać listy do krajów