Kolejna fala zwolnień w Goldman Sachs

Amerykański bank inwestycyjny rozpoczął kolejną falę zwolnień w ramach coraz drastyczniejszych oszczędności

Aktualizacja: 18.02.2017 07:40 Publikacja: 20.03.2012 10:34

Goldman Sachs Group w ubiegłym roku zwolnił 2400 osób a teraz spodziewane są kolejne redukcje zatrudnienia. Obecnie zwalniane będą osoby, które nie osiągnęły dobrych wyników lub których można zastąpić nowymi technologiami albo tańszymi pracownikami.

Zwolnienia zaczęły się dwa tygodnie temu i mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Nie wiadomo ile osób straci pracę, gdyż różne oddziały firmy otrzymały różne instrukcje.

W marcu 2011 r. Goldman zwolnił 5 procent swoich pracowników, obecne zwolnienia prawdopodobnie nie będą tak drastyczne.

Pod koniec 2011 r. bank planował planował osiągnąć 1,4 mld dolarów oszczędności, zapytany o tegoroczne zwolnienia dyrektor finansowy David Viniar odpowiedział, że jeszcze trochę brakuje do osiągnięcia celu.

Zwolnienia dotyczą wszystkich działów Goldmana, sprzedaży, handlu, bankowości inwestycyjnej, doradztwa finansowego, inwestycji i kredytów.

Przy zmianach jakie nastąpiły w bankowości kierownictwo Goldman zastanawia się jakie jest absolutne minimum pracowników potrzebnych do obsługi zmniejszającego się rynku. Inne banki również wprowadzają  ograniczenia w zatrudnieniu. Morgan Stanley zredukował 887 doradców finansowych, i jest to jeden z planowanych etapów redukcji personelu.

Goldman systemem premiowym na początku lutego daje pracownikom do zrozumienia kto nie spełnia kryteriów. Jeżeli pracownik nie zrozumie aluzji, to w marcu prawdopodobnie zostanie zwolniony. Również kryteria zostały zaostrzone, także trudno im sprostać.

Jeden z oddziałów, któremu udało się osiągnąć założone cele i tak został zobligowany do zwolnienia 10 procent pracowników oraz obniżyć premie o 25 procent.

Viniar powiedział, że inwestorzy skarżą się, że bank zatrudnia prawie 11 tys. pracowników więcej niż sześć lat temu, jednak osiąga niewiele większe przychody.

Goldman zatrudnia 33 300 pracowników, w ubiegłym rok osiągnął 28,8 mld dolarów przychodów i 2,5 mld zysku.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos