Kolejna fala zwolnień w Goldman Sachs

Amerykański bank inwestycyjny rozpoczął kolejną falę zwolnień w ramach coraz drastyczniejszych oszczędności

Aktualizacja: 18.02.2017 07:40 Publikacja: 20.03.2012 10:34

Goldman Sachs Group w ubiegłym roku zwolnił 2400 osób a teraz spodziewane są kolejne redukcje zatrudnienia. Obecnie zwalniane będą osoby, które nie osiągnęły dobrych wyników lub których można zastąpić nowymi technologiami albo tańszymi pracownikami.

Zwolnienia zaczęły się dwa tygodnie temu i mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Nie wiadomo ile osób straci pracę, gdyż różne oddziały firmy otrzymały różne instrukcje.

W marcu 2011 r. Goldman zwolnił 5 procent swoich pracowników, obecne zwolnienia prawdopodobnie nie będą tak drastyczne.

Pod koniec 2011 r. bank planował planował osiągnąć 1,4 mld dolarów oszczędności, zapytany o tegoroczne zwolnienia dyrektor finansowy David Viniar odpowiedział, że jeszcze trochę brakuje do osiągnięcia celu.

Zwolnienia dotyczą wszystkich działów Goldmana, sprzedaży, handlu, bankowości inwestycyjnej, doradztwa finansowego, inwestycji i kredytów.

Przy zmianach jakie nastąpiły w bankowości kierownictwo Goldman zastanawia się jakie jest absolutne minimum pracowników potrzebnych do obsługi zmniejszającego się rynku. Inne banki również wprowadzają  ograniczenia w zatrudnieniu. Morgan Stanley zredukował 887 doradców finansowych, i jest to jeden z planowanych etapów redukcji personelu.

Goldman systemem premiowym na początku lutego daje pracownikom do zrozumienia kto nie spełnia kryteriów. Jeżeli pracownik nie zrozumie aluzji, to w marcu prawdopodobnie zostanie zwolniony. Również kryteria zostały zaostrzone, także trudno im sprostać.

Jeden z oddziałów, któremu udało się osiągnąć założone cele i tak został zobligowany do zwolnienia 10 procent pracowników oraz obniżyć premie o 25 procent.

Viniar powiedział, że inwestorzy skarżą się, że bank zatrudnia prawie 11 tys. pracowników więcej niż sześć lat temu, jednak osiąga niewiele większe przychody.

Goldman zatrudnia 33 300 pracowników, w ubiegłym rok osiągnął 28,8 mld dolarów przychodów i 2,5 mld zysku.

Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe
Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple
Gospodarka światowa
Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju
Gospodarka światowa
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia