Przejęcie EMI pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska bada sprawę przejęcia brytyjskiej firmy muzycznej EMI przez Universal Music. W listopadzie 2011 r. EMI sprzedała Universal Music swój oddział nagrań za 1,2 mld funtów (1,9 mld dolarów). Komisja uważa, że sprzedaż ta może ograniczyć konkurencję na rynku muzycznym.

Aktualizacja: 18.02.2017 07:09 Publikacja: 24.03.2012 10:59

Universal należy do francuskiego giganta medialnego Vivendi.

EMI powstało w 1897 r., w tej wytwórni nagrywały swoje płyty takie zespoły jak Coldplay, the Beatles czy Pink Floyd.

Komisja ma 90 dni, do 8 sierpnia, aby podjąć decyzję, czy transakcja ta nie wpłynie na konkurencję na rynku europejskim. Skupienie takiej siły na rynku muzycznym przez jedną firmę umożliwi przejęcie nad nim kontroli.

Rzecznik Universal Music zapewnił, że firma ze zrozumieniem podchodzi do kwestii rozpatrzenia wpływu transakcji przez Komisję i obiecuje pełną współpracę.

Do EMI należą takie wytwórnie muzyczne jak Blue Note, Capitol, Parlophone i Virgin Records. Z kolei Universal Music kontroluje Def Jam, Motown, Decca, Island Records, Interscope Records oraz Polydor Records.

Joaquin Almunia , komisarz z KE, stwierdził, że przejęcie EMI obniży konkurencję na rynku, co odbije się na niekorzyść konsumentów.

W 2007 r., tuż przed zawieruchą jaką na rynku wywołał kryzys finansowy,Terra Firma, będąca w posiadaniu Guya Handsa zakupiła EMI za 4,2 mld funtów. Firma przyznała, że przepłaciła za EMI i miała trudności ze spłatą kredytu w wysokości 2,6 mld funtów uzyskanego od Citigroup.

Citigroup przejął EMI w lutym 2011 po tym jak Terra Firma nie podołała płatnościom.

Świat muzyków z zadowoleniem przyjął informację o transakcji zawartej przez Universal Music. Sir Mick Jagger z The Rolling Stones stwierdził, że cieszy się, że EMI znów będzie w rękach ludzi, którzy muzykę mają we krwi.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos