Jim O'Neill: szklanka do połowy pełna

Gospodarka światowa mimo problemów w Europie powraca do zdrowia, ale inwestorzy nadal reagują nerwowo i za każdym razem kiedy słyszą złe wiadomości wybierają gotówkę –powiedział portalowi cnbc.com Jim O'Neill, szef Goldman Sachs Asset Management

Aktualizacja: 18.02.2017 07:05 Publikacja: 27.03.2012 15:21

Inwestorzy mają „obsesję" na punkcie problemów w państwach rozwiniętych, ale tak naprawdę gospodarka Stanów Zjednoczonych zdrowieje, a w Europie niektóre kraje mają się coraz lepiej niż pozostałe – uważa O'Neill.

„Gotówka nadal rządzi światem finansów, ludzie są ostrożni i niechętni – powiedział, wskazując na wydarzenia z ubiegłego tygodnia, kiedy to po pierwszych oznakach rozczarowania, inwestorzy po publikacji słabszych danych wpadli w panikę.

Według ekonomisty taki nastrój panuje po obu stronach Atlantyku, co sprawia, że graczom jest trudno powrócić na rynek akcji, z powodu koncentracji inwestorów na krótkoterminowych rezultatach.

- Każdy obawia się o następny kwartał, a do tego ubiegłoroczna zmienność mocno wystraszyła długoterminowych inwestorów – uważa.

Mimo, że poprzednia dekada była bardzo trudna to i tak ekonomista uważa, że perspektywy dla  rynku akcji są dobre.

Według O'Neill 'a w Europie w niektórych krajach peryferyjnych, wobec których istniały obawy o rozprzestrzenienie kryzysu, sytuacja powoli się poprawia, np. Irlandia podejmuje kroki w celu pobudzenia gospodarki, a włoski premier Mario Monti ciężko pracuje nad wprowadzeniem koniecznych reform strukturalnych. Za to motor europejskiej gospodarki – Niemcy – mogą spowolnić swój wzrost, z powodu żądań związków zawodowych dotyczących podwyżek płac.

Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe
Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple
Gospodarka światowa
Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju
Gospodarka światowa
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia