Miła niespodzianka na początek sezonu wyników

Alcoa, największy amerykański producent aluminium, zarobił w I kwartale br. netto o 67 proc. mniej, niż rok wcześniej. Ale i tak zdołał przebić prognozy analityków

Aktualizacja: 18.02.2017 00:21 Publikacja: 11.04.2012 13:17

Miła niespodzianka na początek sezonu wyników

Foto: Bloomberg

Aluminiowy gigant tradycyjnie opublikował wyniki kwartalne jako pierwsza z dużych amerykańskich spółek, nieoficjalnie inaugurując sezon publikacji raportów za minione trzy miesiące.

Zysk netto Alcoi wyniósł 94 mln USD (9 centów na akcję), w porównaniu z 308 mln USD (27 centów na akcję) w takim samym okresie poprzedniego roku. Wyłączając czynniki jednorazowe, zysk wyniósł 10 centów na akcję, podczas gdy ankietowani przez agencję Bloomberga analitycy spodziewali się, że koncern – podobnie jak w IV kwartale – odnotuje stratę.

Także przychody przewyższyły szacunki analityków. Wyniosły 6 mld USD, o 0,8 proc. więcej, niż rok wcześniej i o 4 proc. powyżej prognoz.

Alcoa podała, że zdołała wypracować zysk operacyjny netto w każdym z czterech segmentów działalności. Aluminiowe produkty walcowane, kupowane m.in. w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym, pozwoliły zarobić o 19 proc. więcej, niż rok wcześniej. Zdaniem analityków, to dobrze świadczy o kondycji amerykańskiej gospodarki.

- Producenci samolotów i samochodów, którzy dostosowują swoje floty do nowych wymogów ekologicznych, będą sprzyjały wynikom Alcoi w najbliższych latach – ocenił Lloyd O'Carroll, analityk z Davenport & Co.

Koncern spodziewa się, że w tym roku całkowity światowy popyt na aluminium zwiększy się o 7 proc., po zwyżce o 10 proc. w 2011 r. Ale wzrost popytu w Chinach wynieść ma 11 proc., a nie 12 proc., jak Alcoa oczekiwała w styczniu.

Producenci aluminium nadal odczuwają skutki spadku cen tego surowca o 23 proc. w ciągu minionych 12 miesięcy. W I kwartale Alcoa sprzedawała swoje produkty o 9,3 proc. taniej, niż przed rokiem, ale o 2,4 proc. drożej, niż w poprzednim kwartale.

Aby ustabilizować ceny aluminium, Alcoa zamierza ograniczyć produkcję jego głównego składnika, tlenku glinu.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel