Firmy leasingowe sfinansowały środki trwałe na kwotę 222 mld euro. Rok wcześniej było to 208 mld euro. Największy udział w wypracowanym wzroście miały segment leasingu samochodów (wzrost o 11,4 proc.), oraz urządzeń – wzrost o 7,8 proc. W przypadku leasingu nieruchomości europejskie branże zanotowały spadek o 12,9 proc.

Niemcy, Francja i Austria odnotowały wzrost leasingowanego sprzętu w 2011r., we wszystkich sektorach (pojazdy, maszyny), oprócz sektora nieruchomości. Natomiast wyraźna tendencja spadkowa utrzymywała się w krajach śródziemnomorskich i widoczna była we wszystkich segmentów.

Zdecydowanie inny trend utrzymywał się w obszarze Europy Środkowo – Wschodniej. Zgodnie z danymi Leaseurope w Polsce odnotowano 9-proc. wzrost rynku leasingu (w podziale na sektor maszyn – 14 proc. wzrost oraz 3 proc. wzrost w segmencie pojazdów) z czego tylko sektor leasingu nieruchomości odnotował spadek o 1 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Związek Polskiego Leasingu podawał, że rynek wzrósł o 14 proc., do ponad 31 mld zł.

- Dane raportowane przez Leaseurope, różnią się o kilka proc. w stosunku do danych publikowanych przez Związek Polskiego Leasingu, a rozbieżności te wynikają z różnic w kursach waluty i są spowodowane przeliczaniem przez Leasuerope wartości raportowanych w złotówkach na euro - mówi Andrzej Krzemiński, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu, członek zarządu Leaseurope.

Wśród krajów Europy Środkowo – Wschodniej największy wzrost odnotował rynek ukraiński (247 proc.) oraz łotewski (91 proc.). Równie dobre wyniki miała Rosja, gdzie rynek leasingu wzrósł o 70 proc.