Euro wadliwe od początku

Europejska unia walutowa jest wadliwa od samego początku, a jej twórcy o tym wiedzieli – uważa Gina Sanchez z Roubini Global Economics

Aktualizacja: 18.02.2017 09:51 Publikacja: 09.06.2012 12:58

Gina Sanchez jest dyrektorem oddziału strategii inwestycyjnych w firmie prowadzonej przez ekonomistę Nouriela Roubiniego, który przewidział pęknięcie bańki na amerykańskim rynku nieruchomości w 2007 r. i dalszy kryzys finansowy.

– Architekci europejskiej unii monetarnej wiedzieli, że euro jako koncepcja było wadliwe, ale oczekiwali, że przy odpowiedniej woli politycznej uda się pokonać te wady – stwierdziła Sanchez. – Okazało się jednak, że wola polityczna zeszła na dalszy plan.

Sanchez powiedziała, że przywódcy europejscy celowo pominęli problemy z koncepcją strefy euro, ponieważ w czasie, kiedy zastanawiano się nad nią w późnych latach 80., utrzymanie pokoju w Europie wciąż uważane było za najważniejsze.

– Musimy pamiętać, że jednym z celów Unii Europejskiej było zbliżenie państw, aby zachować pokój w regionie, a niekoniecznie stworzenie unii gospodarczej. Jeśli spojrzymy wstecz i przysłuchamy się temu, co mówiono przy powstaniu strefy euro, okaże się, że głównym celem było zapewnienie trwałego pokoju. W tym czasie w Europie było spokojnie, ale istniało również zagrożenie ze strony Związku Radzieckiego, wciąż trwała zimna wojna – powiedziała Gina Sanchez odnosząc się do prac nad powołaniem wspólnej europejskiej waluty, które rozpoczęły się pod koniec lat 80. XX wieku.

Dodała również, że w owym czasie europejskim liderom zależało bardziej na tym, aby Unia gospodarczo była na tyle duża, aby mogła rywalizować z potężnym ZSRR. – Teraz czasy są spokojne i duże rozmiary unii niekoniecznie są korzystne.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła raport sugerujący, że kraje strefy euro powinny zwiększyć swoją integrację fiskalną poprzez stworzenie unii bankowej i użyć Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, aby rekapitalizować potrzebujące wsparcia banki na Starym Kontynencie.

Gospodarka światowa
Jak trwały okaże się rozejm między supermocarstwami?
Gospodarka światowa
Eksport UE do USA gwałtownie rósł przed cłami Trumpa
Gospodarka światowa
Niemcy obniżają szacunki podatkowe o ponad 80 mld euro
Gospodarka światowa
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły najmniej od czterech miesięcy
Gospodarka światowa
Brytyjski wzrost PKB najlepszy w G7