Euro wadliwe od początku

Europejska unia walutowa jest wadliwa od samego początku, a jej twórcy o tym wiedzieli – uważa Gina Sanchez z Roubini Global Economics

Aktualizacja: 18.02.2017 09:51 Publikacja: 09.06.2012 12:58

Gina Sanchez jest dyrektorem oddziału strategii inwestycyjnych w firmie prowadzonej przez ekonomistę Nouriela Roubiniego, który przewidział pęknięcie bańki na amerykańskim rynku nieruchomości w 2007 r. i dalszy kryzys finansowy.

– Architekci europejskiej unii monetarnej wiedzieli, że euro jako koncepcja było wadliwe, ale oczekiwali, że przy odpowiedniej woli politycznej uda się pokonać te wady – stwierdziła Sanchez. – Okazało się jednak, że wola polityczna zeszła na dalszy plan.

Sanchez powiedziała, że przywódcy europejscy celowo pominęli problemy z koncepcją strefy euro, ponieważ w czasie, kiedy zastanawiano się nad nią w późnych latach 80., utrzymanie pokoju w Europie wciąż uważane było za najważniejsze.

– Musimy pamiętać, że jednym z celów Unii Europejskiej było zbliżenie państw, aby zachować pokój w regionie, a niekoniecznie stworzenie unii gospodarczej. Jeśli spojrzymy wstecz i przysłuchamy się temu, co mówiono przy powstaniu strefy euro, okaże się, że głównym celem było zapewnienie trwałego pokoju. W tym czasie w Europie było spokojnie, ale istniało również zagrożenie ze strony Związku Radzieckiego, wciąż trwała zimna wojna – powiedziała Gina Sanchez odnosząc się do prac nad powołaniem wspólnej europejskiej waluty, które rozpoczęły się pod koniec lat 80. XX wieku.

Dodała również, że w owym czasie europejskim liderom zależało bardziej na tym, aby Unia gospodarczo była na tyle duża, aby mogła rywalizować z potężnym ZSRR. – Teraz czasy są spokojne i duże rozmiary unii niekoniecznie są korzystne.

W zeszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła raport sugerujący, że kraje strefy euro powinny zwiększyć swoją integrację fiskalną poprzez stworzenie unii bankowej i użyć Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, aby rekapitalizować potrzebujące wsparcia banki na Starym Kontynencie.

Gospodarka światowa
Wojny handlowe przestały straszyć inwestorów?
Gospodarka światowa
Nie ma kto zarządzać rosyjskimi pieniędzmi w Liechtensteinie
Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł
Gospodarka światowa
Trump daje więcej czasu na umowy handlowe
Gospodarka światowa
Uncja złota za 4 tysiące dolarów – czy może poniżej 3 tysięcy?
Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple