EWG: konieczność kontroli kapitału jest realna

Europejscy ministrowie finansów rozważają wprowadzenie ograniczenia poboru gotówki w Grecji i kontroli na granicach, jeśli kraj ten opuści strefę euro

Aktualizacja: 18.02.2017 09:50 Publikacja: 12.06.2012 15:56

EWG: konieczność kontroli kapitału jest realna

Foto: Bloomberg

Unijni urzędnicy powiedzieli agencji Reutera, że pomysły te są częścią planów awaryjnych przygotowywanych w razie wyjścia Grecji ze strefy euro. Jednakże podkreślili, że celem dyskusji było przygotowanie się na taką ewentualność, która nie jest jednak pożądana i oczekiwana. Jednak z powodu niepewności politycznej w Grecji potęgowanej przez nadchodzące wybory, które mogą zostać wygrane przez skrajnie lewicową Syrizę odrzucającą pakiet pomocowy, plany awaryjne są konieczne – zaznaczyli urzędnicy UE.

Jak powiedziała jedna z osób bliskich sprawie potwierdziła, że są opracowywane plany awaryjne gotowe do użycia w razie, gdyby Grecja opuściła strefę euro. – Ograniczenie poboru gotówki z bankomatów i przepływu kapitału są rozważane i analizowane.

Zastanawiano się jednak, czy tak radykalne środki mogą mieć podstawę prawną. Jak powiedział przedstawiciel Banku Grecji, instytucja ta nie jest poinformowana o takich planach.

Drugie źródło poinformowało, że pod uwagę brane jest również zawieszenie strefy Schengen w przypadku Grecji. – To nie są polityczne dyskusje, to rozmowy prowadzone wśród ekspertów finansowych, którzy muszą być przygotowani na każdą ewentualność. To rozsądne planowanie, przygotowujemy się na najgorszy scenariusz.

Wprawdzie żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte, ale członkowie Grupy Roboczej Eurogrupy (Eurogroup Working Group – EWG), składającej się z ministrów finansów 17 państw strefy euro, dyskutowali nad szczegółami proponowanych rozwiązań. Na majowym spotkaniu EWG uzgodniono, że każdy kraj powinien przygotować plan na wypadek wyjścia Grecji z euro, a głównym celem miało być ograniczenie runu na banki i ucieczki kapitału.

Steven Vanackere, wicepremier i minister finansów Belgii, powiedział, że podstawowym zadaniem państw strefy euro jest przygotowanie się na każdą ewentualność. – Wszystkie plany awaryjne sprowadzają się do jednej rzeczy – jako rząd trzeba być na tyle odpowiedzialnym, aby przewidzieć sytuację, której chce się uniknąć. Musimy zwiększyć wysiłki, aby uniknąć najgorszego scenariusza, co jednak nie znaczy, że nie przygotowujemy się na taką ewentualność.

Zdecydowana większość  Greków (70-80 proc.) opowiada się za pozostaniem w europejskiej unii walutowej, ale lider Syrizy, Alexis Tsipras zapowiada odrzucenie lub renegocjację pakietu pomocowego wartego 130 mld euro. Jeśli jego partia wygra niedzielne wybory, grecka secesja będzie bardziej prawdopodobna, bo zarówno Unia Europejska jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie chcą słyszeć o renegocjacji warunków bailoutu.

Gospodarka światowa
Jak trwały okaże się rozejm między supermocarstwami?
Gospodarka światowa
Eksport UE do USA gwałtownie rósł przed cłami Trumpa
Gospodarka światowa
Niemcy obniżają szacunki podatkowe o ponad 80 mld euro
Gospodarka światowa
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły najmniej od czterech miesięcy
Gospodarka światowa
Brytyjski wzrost PKB najlepszy w G7