Deutsche Boerse chce odwołania zakazu

Operator giełdy z Frankfurtu prosi unijny sąd o zniesienie zakazu fuzji z NYSE Euronext twierdząc, że popełniono błąd w ocenie umowy

Aktualizacja: 19.02.2017 06:52 Publikacja: 18.06.2012 19:03

Deutsche Boerse chce odwołania zakazu

Foto: Bloomberg

Spółka Deutsche Boerse, która jest właścicielem Frankfurckiej Giełdy Papierów Wartościowych, w zeszłym roku złożyła wartą 9,5 mld dol. ofertę na zakup europejsko-amerykańskiej grupy giełd NYSE Euronext. Jednak w lutym b.r. Komisja Europejska zablokowała połączenie orzekając, że doprowadziłaby do powstania niemal monopolu w obrocie europejskimi instrumentami pochodnymi

Zdaniem przedstawicieli Deutsche Boerse, Komisja Europejska „nie zdołała odpowiednio ocenić" wyjaśnień złożonych przez firmy, które próbowały przekonać Komisję, że ich połączenie nie będzie skutkowało monopolem i podniesieniem cen - argumentuje Deutsche Boerse we wniosku złożonym w Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu.

W lutym Komisja Europejska zablokowała fuzję NYSE Euronext i Deutsche Boerse wartą 9,5 mld dol. ponieważ firmy miałyby „niemalże monopol" na europejskim giełdowym rynku instrumentów pochodnych. Połączenie obu operatorów giełd sprawiłoby, że jedna firma miałaby ponad 90 proc. udziału w derywatach i 30 proc. sprzedawanych akcji w Europie.

„Komisja nieodpowiednio zaakceptowała tylko niektóre z naszych twierdzeń jako weryfikowalne, specyficzne dla fuzji i prawdopodobne do przyniesienia korzyści klientom oraz błędnie twierdziła, że były niewystarczalne, aby zrównoważyć pozytywne aspekty fuzji." – czytamy we wniosku Deutsche Boerse.

Trybunał Sprawiedliwości może anulować decyzję unijnych władz lub poprosić je, aby ponownie sprawdziły, czy twierdzenia frankfurckiej giełdy mają uzasadnienie w umowie. Od 2004 r., kiedy Komisja zmieniła prawo dotyczące fuzji, po raz czwarty zablokowano połączenie NYSE Euronext i Deutsche Boerse. Nie wiadomo jednak, czy obie firmy gotowe są zmienić umowę dotyczącą fuzji, aby spełnić wymagania Komisji Europejskiej.

W przeszłości obawy przed powstaniem silnego monopolu pokrzyżowały plany połączeń innych wielkich giełd. Nasdaq OMX i Intercontinental Exchange złożyły oferty na NYSE Euronext, jednak wycofały je po tym, jak amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości zagroziło ich zaskarżeniem. Giełda Singapuru była gotowa wyłożyć 8,8 mld dol. na australijską giełdę ASX, ale również wycofała ją z powodu nacisków australijskiego ministra skarbu.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos