Zdaniem autorów raportu przygotowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), Włochów czeka długa droga prowadząca do poprawy ich sytuacji ekonomicznej. Włoska gospodarka, trzecia największa w strefie euro, w ostatniej dekadzie rozwijała się najwolniej spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
Według MFW rząd Mario Montiego ma „ambitne i daleko idące plany, aby przywrócić wzrost gospodarczy". W zeszłym tygodniu włoski premier ogłosił, że dzięki cięciom wydatków w ciągu trzech lat jego rząd chce zaoszczędzić 26 mld euro, z czego w tym roku 4,5 mld. Reformy objęły także system emerytalny i rynek pracy z deregulacją zawodów. MFW pochwalił Włochy za te oszczędności, jednak jego zdaniem Włosi muszą zrobić jeszcze więcej, aby przerwać spiralę zadłużenia i wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Autorzy raportu zachęcają Włochów do przeprowadzenia dalszych reform zwiększających elastyczność rynku pracy.
– Jeśli ten proces ma przynieść efekty, musi być przeprowadzony szybko i zdecydowanie – powiedział Kenneth Kang z MFW. Waszyngtońska instytucja nie zmieniła swojej prognozy wzrostu dla włoskiej gospodarki, która w tym roku ma się skurczyć o 1,9 proc. Nieznacznie zwiększy się deficyt budżetowy Włoch, który na koniec roku ma wynieść 2,6 proc. PKB wobec prognozy z kwietnia 2,4 proc. Zdaniem analityków MFW, majowe trzęsienia ziemi w uprzemysłowionym regionie Emilia-Romania pociągną za sobą spadki w produkcji i eksporcie.
Profesor Mario Monti, którego kadencja kończy się wiosną przyszłego roku, stwierdził, że niepewność co do kształtu przyszłego rządu uderza w inwestycje zagraniczne i podwyższa koszt finansowania włoskiego długu wynoszącego 1,95 biliona euro. Włoski premier zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o urząd w przyszłym roku.
Rosnące obawy o postępy we wdrażaniu reform przygotowanych przez gabinet Montiego skłoniły prezydenta Włoch Giorgio Napolitano do stwierdzenia, że przywódcy partyjni będą kroczyć drogą nakreśloną przez Montiego. MFW podkreśla, że utrzymanie tempa włoskich reform będzie kluczowe dla rozwiązania problemów strukturalnych włoskiej gospodarki i przywrócenia jej wzrostu.