Nokia: potężny skok w Helsinkach

Akcje Nokii zdrożały w Helsinkach o ponad 18 proc., a na Wall Street przed sesją o 13,3 proc. Okazało się, że Finowie mimo strat mają więcej gotówki, niż oczekiwano

Aktualizacja: 19.02.2017 02:05 Publikacja: 19.07.2012 16:17

Fiński producent telefonów bezprzewodowych miał w II kwartale  8 eurocentów straty na akcję, a na rynku spodziewano się  średnio 9 eurocentów. Zasoby  gotówki netto wyniosły z kolei 4,2 mld euro, a analitycy liczyli na 3,7 mld.

- Po trwającym bez końca potoku złych wiadomości te  wyniki dają promyk nadziei dla Nokii – stwierdził analityk z Ovum, Nick Dillon.

Mikael Rautanen z Inderes podobnie uważa, że pojawiła się nadzieja, bo zasoby gotówki netto są lepsze od spodziewanych, a top ważna informacja , która uspokoi rynek.  Wyniki  działu telefonów są jednak bardzo złe, a wszystko wskazuje, że poważne problemy będą  widoczne także w III kwartale. Nokia będzie musiała sprzedawać przestarzałe  aparaty z systemami Symbian i Lumia, bo nie dostanie jeszcze nowoczesnej wersji Windows Phone 8.

Geoff Blaber z CCS Insight ocenia, że spadek rentowności jest alarmujący, ale najważniejsze, że Nokia obroniła swój biznes komórkowy i uniknęła dalszej erozji sprzedaży. III kwarta będzie ogromnie trudny, bo nie będzie jeszcze w nowych aparatów z Windows Phone 8.

Helena Nordman-Knutson z Ohman  stwierdziła:  - Przed publikacją bilansu mieliśmy dwa powody do niepokoju: wielkość sprzedaży i cash flow. Finowie utrzymali wielkość sprzedaży i to jest stabilizujący fakt. Po drugie, cash flow jest też całkiem dobry. Może więc prognoza była zbyt negatywna.

W ostatnich trzech miesiącach wszystkie ważne agencje ratingowe obniżyły do poziomu  śmieciowego  wartość obligacji fińskiej spółki, a ona sama dwukrotnie uprzedzała, że wyniki będą  gorsze od planowanych i zapowiedziała likwidację 20 proc. miejsc pracy.

Od lutego akcje Nokii straciły na wartości około 80 proc., gdy Finowie  zrezygnowali z własnego systemu operacyjnego w smartfonach na rzecz nie sprawdzonego w praktyce systemu Windows.

Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.
Gospodarka światowa
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka światowa
Malejąca imigracja zmniejsza wzrost amerykańskiego PKB