Chiny: produkcja przemysłowa zwalnia, inflacja też

W lipcu ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły o 1,8 proc., najwolniej od stycznia 2010 roku

Aktualizacja: 13.02.2017 01:37 Publikacja: 09.08.2012 09:32

Produkcja przemysłowa w Chinach w minionym miesiącu nieoczekiwanie zwolniła i wzrosła tylko o 9,2 proc., najsłabiej od trzech lat. Gorsze od prognoz okazały się też wyniki sprzedaży detalicznej (plus 13,1 proc. a nie 13,5 proc. jak prognozowali analitycy) oraz inwestycje. To zwiększa presję na rząd premiera Wen Jiabao, by dalej starał się pobudzać koniunkturę.

Ułatwi mu to sytuacja na froncie walki z inflacją. Ceny konsumpcyjne w Chinach w ubiegłym miesiącu wzrosły o 1,8 proc. w ujęciu rocznym, najmniej od stycznia 2010 r. W czerwcu inflacja wyniosła 2,2 proc., a jej tempo spada od czterech miesięcy. Średnia prognoz 33 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg News wskazywała, że w lipcu ceny w Państwie Środka podskoczą o 1,7 proc.

Inwestorzy liczą, że słabnące tempo inflacji skłoni chińskie władze do śmielszego stymulowania koniunktury gospodarczej m.in. poprzez dalsze luzowanie polityki pieniężnej. Przywódcy partii komunistycznej w minionym tygodniu obiecali, że w tym roku będą się starali zapewnić stabilną ekspansję.

- Spowalniająca inflacja stwarza możliwość dalszego i to bardziej znaczącego łagodzenia polityki – ocenia Shen Jianguang, ekonomista Mizuho Securities Asia w Hongkongu, który pracował w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Spodziewa się on jeszcze jednego cięcia stóp procentowych w tym roku oraz dwóch obniżek rezerw obowiązkowych w bankach, w tym jednej jeszcze w tym miesiącu.

By pobudzić akcję kredytową i wzrost gospodarczy Ludowy Bank Chin obniżył koszt kredytu w czerwcu i lipcu, po raz pierwszy od 2008 roku, a od listopada już trzy razy redukował poziom rezerw obowiązkowych.

Z kolei Joy Yang, ekonomistka Mirae Asset Securities obawia się przyspieszenia inflacji konsumenckiej w następnych miesiącach, a to, jej zdaniem, oznacza, że nie ma szans na cięcie stóp o ile sytuacja w strefie euro nie pogorszy się. Impuls inflacyjny może nadejść z USA gdzie z powodu suszy drożeją soja i kukurydza wykorzystywane w Chinach jako karma dla trzody chlewnej. Sun Mingchun, ekonomista Daiwa Securities uważa, że w perspektywie sześciu- dziewięciu miesięcy ceny wieprzowiny znowu mogą pójść w górę, co sprawi, że w przyszłym roku znowu pojawi się ryzyko wzrostu inflacji.

Ceny producentów obniżyły się w lipcu o 2,9 proc. - Największym krótkoterminowym zagrożeniem dla chińskiej gospodarki jest deflacja a nie inflacja – twierdzą Ren Xianfang i Alistair Thornton, pracujący w Pekinie analitycy IHS Global.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać