Chiny: najgorsze minęło

W październiku wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu znalazł się powyżej 50 pkt dzielących dekoniunkturę od ekspansji

Aktualizacja: 14.02.2017 21:17 Publikacja: 01.11.2012 09:57

Po siedmiu kwartałach spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego Chiny znowu przyspieszają. W październiku po raz pierwszy od trzech miesięcy tamtejszy przemysł był w fazie ekspansji. Było to możliwe dzięki wzrostowi produkcji oraz liczby zamówień.

Oficjalny wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu, obliczany przez krajowy urząd statystyczny oraz Chińską Federację Logistyki i Zakupów podskoczył z 49,8 pkt we wrześniu do 50,2 pkt. Jego wartości powyżej 50 pkt oznaczają ekspansję. Przyspieszenie potwierdza też wskaźnik PMI firmowany przez brytyjski bank HSBC i Markit Economics, który wzrósł do najwyższego poziomu od ośmiu miesięcy.

Oficjalny PMI obliczany jest na podstawie informacji ze znacznie większej liczby firm niż wskaźnik firmowany przez HSBC i Markit Economics, w którym większą wagę mają mniejsze firmy.

Na wieść o dobrym odczycie wskaźnika PMI drożały akcje na giełdzie w Szanghaju, a główny indeks tego parkietu odnotował największą zwyżkę od trzech tygodni.

Ekonomiści sądzą, że dzisiejsze informacje zmniejszą presję na odchodzącego premiera Wen Jiabao by wytoczył jeszcze cięższe niż dotąd działa dla wsparcia koniunktury w drugiej gospodarce świata.

- Najgorsze jest już za nami – uważa Joy Yang, ekonomistka Mirae Asset Securities w Hongkongu. Jej zdaniem polityka pieniężna zrobiła swoje i nie zanosi się na kolejne cięcie stóp procentowych, gdyż inflacja będzie rosła.

Optymistyczne sygnały napływają też z innych państw Azji, jak Tajwan, Korea Południowa, czy Indie.

Gospodarka światowa
Jak Xiaomi odniosło sukces tam, gdzie poległo Apple
Gospodarka światowa
Przemysł motoryzacyjny pomógł niemieckiej produkcji w maju
Gospodarka światowa
Trump przesunął deadline dla ceł na 1 sierpnia
Gospodarka światowa
Czy socjalista będzie rządził Nowym Jorkiem?
Gospodarka światowa
Cła będą wyższe od zapowiadanych? Donald Trump: Zaczynamy wysyłać listy do krajów
Gospodarka światowa
Jak Ameryka może teraz przemodelować Bliski Wschód