Hindusko-włoska wojna o Astona Martina

O przejęcie legendarnej brytyjskiej marki Aston Martin rozgorzała walka między włoskim funduszem inwestycyjnym a hinduskim koncernem

Aktualizacja: 13.02.2017 05:55 Publikacja: 26.11.2012 15:53

Hindusko-włoska wojna o Astona Martina

Foto: spółka

Samochodami marki Aston Martin jeździł najsłynniejszy filmowy agent Jej Królewskiej Mości James Bond. W 2007 r. Ford Motor sprzedał za 479 mln funtów akcje spółki kuwejckim funduszom inwestycyjnym Investment Dar i Adeem Investment Co.

W ubiegłym tygodniu włoski fundusz Investindustrial zaproponował Kuwejtczykom trochę poniżej 250 mln funtów. W piątek ofertę Włochów przebili Hindusi z Mahindra & Mahindra, do których należy m.in. koreańska marka SsangYong.

Nowy właściciel otrzyma 50 procent prawa głosu i 40-procentowy pakiet udziałów, poinformował Bloomberg.  Investment Dar i inni inwestorzy z Kuwejtu, a także kierownictwo Astona Martina zatrzymają pozostałą część.

Włoski fundusz należący do rodziny Bonomi znany jest w branży motoryzacyjnej. W 2006 r. Włosi kupili producenta motorów Ducati.  W kwietniu tego roku sprzedali swoje udziały za 860 mln euro należącemu do Volkswagena koncernowi Audi.

Samochody Astona Martina pojawiły się w 11 filmach o Jamesie Bondzie, między innymi legendarny srebrny DB5 w najnowszym filmie „Skyfall".

Inwestorzy zareagowali negatywnie na informacje o zainteresowaniu firmy Mahindra & Mahindra brytyjską marką. Akcje firmy spadły w poniedziałek na giełdzie  papierów wartościowych w Mumbaju o 1,2 proc.

Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać