Nowa fala entuzjazmu na chińskim rynku nieruchomości nie ogranicza się tylko do kupujących mieszkania. Również inwestorzy ochoczo ruszyli do kupowania akcji i papierów dłużnych czołowych chińskich deweloperów. Walory dwóch największych firm z tego sektora Poly Real Estate i China Vanke zdrożały od początku roku odpowiednio o 40 i o 20 proc. W tym samym okresie główny indeks giełdy w Szanghaju stracił 10 proc.
Poprawa koniunktury giełdowej w tym segmencie rynku przekłada się też na spadek kosztów obsługi długu przez deweloperów, co ułatwia im inwestycje. Na początku grudnia Soho China stała się pierwszą chińską firmą deweloperską, która pozyskała 1 mld USD z jednej emisji obligacji. A na wcześniejszą emisję firmy Longfor w wysokości 500 mln USD zlecenia kupna opiewały na 11 mld USD. W rezultacie oprocentowanie takich papierów spadło z 9,75 proc. w kwietniu do 6,75 proc. obecnie.
Chińskie budownictwo wytwarza około 10 proc. tamtejszego PKB i spowolnienie w tym sektorze było jedną z głównych przyczyn wyhamowania wzrostu tego wskaźnika do poniżej 8 proc. w tym roku. Budownictwo generuje też największy popyt na światowe surowce od rudy żelaza po miedź.