Brytyjski bank HSBC zapłaci 1,92 mld USD kary w ramach ugody z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości w sprawie prania brudnych pieniędzy. To największa w historii kara za tego typu zarzuty. Wcześniej ten niechlubny rekord należał do banku ING, który musiał w czerwcu zapłacić 619 mln USD grzywny.
Na ugodę poszedł również Standard Chartered. Ten brytyjski bank zapłaci amerykańskim władzom 327 mln USD kary za łamanie sankcji nałożonych na Iran, Libię, Sudan i Birmę.
Meksykański kanał
– Akceptujemy odpowiedzialność za nasze błędy z przeszłości. Przepraszaliśmy już za nie i robimy to jeszcze raz.?HSBC jest fundamentalnie?odmienną organizacją od tej, która popełniała te błędy – mówi oświadczenie Stuarta?Gullivera, prezesa HSBC. Jego bank zapowiedział, że spodziewa się również osiągnięcia?ugody z Financial Services Authority, czyli brytyjskim regulatorem rynków finansowych.
W lipcu raport komisji śledczej Senatu USA kierowanej przez demokratycznego senatora Carla Levina ostro skrytykował HSBC za to, że stosował niedostateczne zabezpieczenia przed praniem pieniędzy i ignorował sygnały wskazujące na to, że terroryści, Iran, Kuba i kartele narkotykowe wykorzystują te luki, by zyskać dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.
Raport senatorów był mocno?krytyczny szczególnie wobec meksykańskiego oddziału HSBC. Wbrew międzynarodowej praktyce, bank ten uznał pogrążony w narkotykowej wojnie Meksyk za „kraj niskiego ryzyka" i nie wprowadził tam zaostrzonych środków bezpieczeństwa przeciwko praniu brudnych pieniędzy. Meksykański oddział HSBC miał filię na Kajmanach, w której klienci trzymali 2,1 mld USD. Filia ta nie miała jednak żadnego biura ani pracownika. Kartele wykorzystywały ten oddział do swoich operacji finansowych. HSBC robił też interesy z casas de cambio, czyli sieciami kantorów, od których wiele innych banków trzyma się z daleka ze względu na ich powiązania z kartelami narkotykowymi. Ponadto HSBC wysyłał gotówkę z Meksyku do USA samochodami i samolotami. W latach 2007 i 2008 z meksykańskiego oddziału HSBC wysłano do USA 7 mld USD w gotówce, czyli więcej, niż trafiło tam z innych oddziałów banku.