Lepsze nastroje przedsiębiorców

Wskaźnik zaufania niemieckich przedsiębiorców wzrósł w lipcu po raz trzeci z rzędu, co oznacza, że koniunktura w największej europejskiej gospodarce poprawia się, również dzięki temu, że cała strefa euro próbuje otrząsnąć się z najdłuższej w swojej historii recesji.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:13 Publikacja: 26.07.2013 06:00

Lepsze nastroje przedsiębiorców

Foto: GG Parkiet

Indeks nastrojów w biznesie obliczany przez instytut Ifo na podstawie wyników ankiety przeprowadzanej wśród siedmiu tysięcy szefów spółek, wzrósł do 106,2 pkt ze 105,9 pkt w czerwcu. Mediana prognoz 45 ekonomistów ankietowanych w tej sprawie wyniosła 106,1 pkt.

W czerwcu niespodziewanie w Niemczech spadło bezrobocie, a ze wstępnych PMI wynika, że tamtejszy przemysł zdecydowanie przewodzi pierwszemu od dwóch lat ożywieniu tego sektora w strefie euro. Bundesbank na początku tygodnia poinformował o „silnym"  wzroście niemieckiej gospodarki w drugim kwartale, ale ostrzegł przed oznakami letniego spowolnienia.

– Może być jeszcze jeden lub więcej wybojów na drodze, ale ogólnie rzecz biorąc niemiecka gospodarka idzie w dobrym kierunku – uważa Mario Gruppe, ekonomista z NordLB w Hanowerze.

– Jeśli chodzi o strefę euro, to jest nadzieja, że w drugim kwartale jej gospodarka wyszła z recesji, a przynajmniej znacząco zbliżyła się do stagnacji – dodał.

Wskaźnik oceny przez spółki bieżącej sytuacji wzrósł w lipcu do 110,1 pkt ze 109,4 pkt w czerwcu, natomiast indeks ich oczekiwań spadł do 102,4 pkt ze 102,5 pkt.

A z kilku najnowszych prognoz wynika, że gospodarka strefy euro, która jest największym partnerem handlowym Niemiec, w drugim kwartale wreszcie przestała kurczyć się po trwającej półtora roku recesji, a pod koniec roku należy oczekiwać i tam ożywienia – jak zapewnia Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

A może nadejdzie ono już w bieżącym kwartale. – Nadzieja jest w tym, że obecny, stopniowy wzrost zaufania zachęci przedsiębiorców, by zaczęli ograniczać redukcje zatrudnienia i przystępowali do inwestycji, co zachęci również konsumentów, by choć trochę więcej wydawali – powiedział Howard Archer, główny ekonomista w londyńskiej firmie IHS Global Insight.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale