The Wall Street Journal: Kryzys mrożonych kurczaków uderza we francuski eksport

Hodowcy kurczaków we francuskiej Bretanii boją się plajty po wyeliminowaniu przez Komisję Europejską subsydiowania produkcji mrożonych kurczaków. Na miejscu może to oznaczać likwidację około 4 tys. miejsc pracy.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:09 Publikacja: 27.07.2013 06:00

Bruksela uzasadnia swoją decyzję ogólną restrukturyzacją polityki rolnej Unii Europejskiej, której celem jest odcięcie farmerów od subsydiów i zmuszenie ich do dostosowania produkcji do potrzeb rynku.

Ale kryzys z mrożonymi kurczakami uwidacznia kluczowy problem francuskiej gospodarki, która właśnie walczy o tworzenie miejsc pracy i wyjście ze spowolnienia będącego następstwem europejskiego kryzysu zadłużeniowego. Przy wyższych kosztach produkcji tamtejsze małe i średnie firmy nie będą w stanie konkurować na globalnej scenie.

A to jeszcze bardziej pogorszy bilans francuskiego handlu zagranicznego, którego marny stan odzwierciedla przejście od nadwyżki w 2002 r. do deficytu w wysokości 65 mld euro w 2012 r.

W tym samym czasie Niemcy, które skoncentrowały się na produkcji przemysłowej najwyższej klasy i eksporcie luksusowych samochodów, wciąż mają olbrzymią nadwyżkę handlową.

Słabnący francuski eksport rzutuje zaś na kondycję całej gospodarki, która w 2012 r. przeżywała stagnację, a w tym roku wpadła w recesję.

Widoczne to jest również w sektorze drobiarskim, którego nadwyżka w handlu zagranicznym spadła do 172 mln euro w ub.r. z 1,2 mld euro w 2000 r. – wynika z danych ITAVI, technicznego instytutu tej branży.

Szczególnie dotknęło to właśnie Bretanię, której farmerzy skoncentrowali się na masowej produkcji. Stamtąd pochodzi jedna trzecia francuskich kurczaków, a 60 proc. z nich jest eksportowane, w porównaniu z 30 proc. dla całej Francji.

Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa
Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych