Motoryzacja: GM w II kw. wyprzedził Toyotę

Po raz pierwszy od sześciu kwartałów General Motors w minionych trzech miesiącach sprzedał więcej samochodów niż Toyota.

Aktualizacja: 11.02.2017 00:12 Publikacja: 29.07.2013 06:00

Motoryzacja: GM w II kw. wyprzedził Toyotę

Foto: GG Parkiet

Stało się tak dzięki niesłychanemu odrodzeniu amerykańskiego rynku motoryzacyjnego, ale także dlatego, że amerykański gigant wyprodukował najlepsze auta od pokolenia.

Różnica nie jest wielka, bo Toyota w piątkowym raporcie poinformowała o sprzedaniu 2,48 mln samochodów w drugim kwartale, podczas gdy GM sprzedał 2,49 mln aut. Toyota utrzymała przewagę nad Volkswagenem, który sprzedał 2,39 mln pojazdów.

Zarówno producent chevroletów, jak i Ford Motor Co. zakończyły miniony kwartał zyskami większymi od prognozowanych przez analityków. Natomiast największy  japoński producent odnotował spadek dostaw, co było wynikiem jego zależności od krajowego rynku, gdzie sprzedaje prawie połowę produkcji, a popyt tam spada, i gorszych, niż przewidywano, wyników Chinach, gdzie spółka dopiero odbudowuje swoją pozycję po bojkocie japońskich wyrobów z jesieni ub.r.

W całym pierwszym półroczu sprzedaż Toyoty spadła o 1,2 proc., do 4,91 mln samochodów, ale to pozwoliło zachować jej światowy prymat. General Motors sprzedał w tym okresie 4,85 mln aut, a wciąż trzeci Volkswagen – 4,7 mln.

Od grudnia ub.r. Toyota zapowiadała, że jej sprzedaż w tym roku sięgnie 10 mln samochodów, poziomu, którego nigdy jeszcze nie osiągnął żaden producent. Dodatkowo japońskiej firmie sprzyjała deprecjacja jena, którego kurs od początku roku spadł o 12 proc. w stosunku do dolara. Zwiększyło to konkurencyjność japońskich towarów za granicą i znacząco zwiększyło zyski tamtejszych eksporterów.

Toyota raport finansowy za drugi kwartał opublikuje 2 sierpnia, ale analitycy przewidują wzrost przychodów o 48 proc., do poziomu najwyższego od pięciu lat.

Gospodarka światowa
Inflacja w USA nieco wyższa od prognoz
Gospodarka światowa
Srebro najdroższe od 14 lat. Powodów jest kilka
Gospodarka światowa
Badanie BofA: Inwestorzy w najlepszych nastrojach od lutego
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł o 5,2 procent
Gospodarka światowa
Rynki jak na razie nie dają się przestraszyć cłom prezydenta Donalda Trumpa
Gospodarka światowa
Coraz droższa opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych