The Wall Street Journal: Banki chłodno przyjęły kredytową ofertę Banku Rosji

Próba rosyjskiego banku centralnego zwiększenia finansowej płynności w tamtejszej gospodarce niezbyt się powiodła, bo banki komercyjne zareagowały niewielkim popytem na możliwość zaciągania rocznych kredytów przy poluzowanych kryteriach zabezpieczających.

Aktualizacja: 08.02.2017 14:03 Publikacja: 31.07.2013 06:00

The Wall Street Journal: Banki chłodno przyjęły kredytową ofertę Banku Rosji

Foto: Bloomberg

Zarówno Bank Rosji, jak i Ministerstwo Finansów znajdują się pod coraz większą presją polityków i biznesmenów, by rozruszali gospodarkę, która ostro zwalnia. Poprawy oczekują między innymi poprzez obniżenie oprocentowania kredytów komercyjnych dla spółek. Ale przy inflacji wciąż przewyższającej docelowy poziom 6 proc. bank centralny jest niechętny obniżeniu swoich stawek dla banków.

W najnowszej próbie obniżenia kosztów kredytów bez napędzania inflacji bank centralny na początku lipca zaproponował poszerzenie listy zabezpieczeń, jakie będzie akceptował przy udzielaniu kredytów bankom komercyjnym. Na tej liście znalazły się m.in. bankowe pożyczki udzielone firmom nieposiadającym międzynarodowego ratingu inwestycyjnego.

Na poniedziałkowym przetargu popyt 31 banków opiewał jednak na zaledwie 306,8 mld rubli (9,36 mld USD), był więc o wiele mniejszy od 500 mld rubli, które bank centralny był gotów na tych warunkach pożyczyć. Oprocentowanie tych kredytów wynosiło 5,75 proc., w porównaniu z 7,5 proc. dotychczas wymaganych przy podobnym zabezpieczeniu.

Konieczność ożywienia rosyjskiego rynku kredytowego staje się coraz pilniejsza, bo tamtejsza gospodarka, która przez dekadę przed kryzysem finansowym rozwijała się w tempie średnio 7 proc. rocznie, teraz wyraźnie zwolniła na skutek spadku cen surowców i osłabienia popytu zarówno w kraju, jak i za granicą. Rosyjski rząd prognozuje, że w tym roku PKB wzrośnie o 2,4 proc.

Analitycy nie są zgodni co do przyczyn, dla których popyt był tak mały, zwłaszcza że płynność w systemie bankowym w minionym tygodniu osiągnęła poziom najniższy od roku. Anton Nikitin z VTB Capital przypuszcza, że banki po prostu nie były jeszcze gotowe do przystąpienia do przetargu zorganizowanego na nowych zasadach. Wyraża też nadzieję, że do końca roku odbędzie się więcej takich przetargów. Przy czym nie przecenia ich znaczenia dla zasadniczego zwiększenia płynności.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale