
Po raz pierwszy podawane dane za miniony kwartał określane są jako „przedwstępne", w następnym miesiącu Departament Handlu daje dane „wstępne", a w kolejnym „końcowe". Te „końcowe" informacje ponownie są zmieniane w kolejnych miesiącach i latach, aż do podania „ostatecznego" tempa wzrostu PKB.
W latach 1996–2012 średnia kwartalna stopa wzrostu PKB w ujęciu zannualizowanym wyniosła 2,14 proc. W 26 z 67 kwartałów poddanych analizie średni przedwstępny wzrost różnił się od ostatecznego, podawanego o wiele później, co najmniej o 1,2 pkt proc. W dziewięciu z analizowanych kwartałów różnica ta przekraczała 2,4 proc., a więc cały wzrost.
O wiele ciekawsza zarówno dla opinii publicznej, jak i dla ekonomistów, inwestorów czy decydentów politycznych, jest możliwość przewidzenia kierunków rozwoju gospodarki na podstawie danych o PKB. Niestety mają one niewielką moc prognostyczną dla rozwoju gospodarki w następnych latach.
O wiele precyzyjniej można to przewidywać na podstawie indeksów giełdowych. W latach 1996–2012 prognoza kondycji gospodarki w następnym roku dokonana na podstawie zachowania indeksu S&P 500 sprawdziła się w trzech czwartych badanego okresu. Biorąc pod uwagę wzrost S&P w minionych 3 miesiącach o 88 pkt i słabe ostatnie kilka lat, można przewidzieć, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,9 proc.