The Wall Street Journal: Perły na chińskim rynku

Chiński rynek giełdowy należy do najsłabiej zachowujących się w tym roku, ale zarządzający funduszami, którzy postawili na wzrost konsumpcji w tym kraju, mają bardzo dobre wyniki, bo znajdują spółki całkiem dobrze radzące sobie mimo ogólnego spowolnienia gospodarki.

Aktualizacja: 08.02.2017 12:41 Publikacja: 09.08.2013 06:00

The Wall Street Journal: Perły na chińskim rynku

Foto: Bloomberg

Główny indeks giełdy w Shanghaju stracił od początku roku 9,8 proc., o czym przesądziła przecena akcji państwowych banków i wielkich producentów stali czy węgla.

Ale to zaciemnia ogólny obraz rynku, bo wydatki konsumentów rosną, a wraz z nimi kursy spółek medialnych, technologicznych czy związanych z ochroną zdrowia. Większość tych papierów jest notowanych na giełdzie w Shenzhen, gdzie obecnych jest wiele mniejszych chińskich prywatnych spółek.

Indeks tzw. spółek kulturalnych i medialnych wzrósł tam w tym roku o 78 proc., wskaźnik spółek komputerowych zyskał w tym okresie 65 proc., a firm związanych z ochroną zdrowia 58 proc.

– W ciągu najbliższych lat filarami chińskiej gospodarki przestaną być dzisiejsze potęgi, takie jak producenci stali, cementu, węgla czy sektory zużywające ogromne ilości energii, a staną się nimi nowe branże, a wśród nich przede wszystkim firmy zajmujące się innowacyjną technologią, które będą działały na rzecz poprawy jakości i wydajności całej chińskiej gospodarki – uważa Andy Cao, zarządzający funduszem HSBC Jintrust China Technology Equity, którego jednostki zdrożały w tym roku o 47 proc.

Mimo spadków na głównej giełdzie w Szanghaju, 456 krajowych funduszy inwestujących w akcje chińskich spółek w tym roku miało średni zwrot na poziomie 8,6 proc. Chiński rynek wciąż jest zdominowany przez detalicznych inwestorów, a fundusze emerytalne czy ubezpieczyciele mają ograniczone możliwości inwestowania.

2013 Dow Jones & Company, Inc.All Rights To subscribe to The WSJ Europe: www.wsjeuropesubs.com

Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację