Chiny: dobre wyniki w handlu zagranicznym

Sierpień był zaskakująco dobry zarówno dla chińskiego eksportu jak i importu, co jest kolejnym dowodem na stabilizowanie się drugiej gospodarki świata po dwóch kwartałach wolniejszego wzrostu. Rosną szanse, że premierowi Li Keqiangowi uda się zrealizować planowany 7,5-proc. wzrost produktu krajowego brutto.

Aktualizacja: 08.02.2017 00:56 Publikacja: 08.09.2013 10:42

Chiny: dobre wyniki w handlu zagranicznym

Foto: Bloomberg

Dostawy do zagranicznych kontrahentów wzrosły o 5,1 proc. wobec tego samego miesiąca rok wcześniej, a ekonomiści uczestniczący w ankiecie Bloomberg News średnio oczekiwali 2-proc. zwyżki. Import zwiększył się o 10,9 proc. Nadwyżka w wymianie handlowej z zagranicą wyniosła  17,8 miliarda dolarów.

Eksport do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, czyli największych partnerów handlowych Chin zwiększył się po raz pierwszy od pięciu miesięcy

- Obawiano się, że chińska gospodarka w krótkim okresie będzie bardzo szybko wytracała tempo, ale obecnie wydaje się, że realna gospodarka poważnie nie ucierpiała i ryzyko szybkiego hamowania jest mniejsze - wskazuje Zhang Zhiwei, ekonomista Nomura Holdings w Hongkongu.

Kluczowy wskaźnik giełdowy Shanghai Composite Index po raporcie opublikowanym przez chińska administrację celną o handlu zyskiwał nawet 0,6 proc., ale notowania ostatecznie zakończył 0,1 proc. pod kreską. 24,6-proc. wzrost importu z Australii, największy od maja ubiegłego roku, spowodował umocnienie tamtejszego dolara. Chiński juan wobec amerykańskiego dolara dzisiaj był najmocniejszy od 19 lat.

W lipcu Chinczycy kupili za granicą rekordowo dużo ropy naftowej, co było związane z rezygnacją koncernu SINOPEC z części prac remontowych. Udział tego surowca w wartości importu wyniósł 11,5 proc. (19,4 mld dolarów). W czerwcu było to 11,1 proc. Kupiono też więcej niż rok wcześniej samolotów.

Wymiana handlowa z zagranicą zaczęła tracić tempo w maju, kiedy rząd rozpoczął batalię  z fałszowaniem faktur. - Jakość danych bardzo się poprawiła, twierdzi Lu Ting, ekonomista Bank of America.  Na wyniki lipca wpłynęła poprawa koniunktury w Stanach Zjednoczonych, a także z opóźnieniem sfinalizowane transakcje wcześniej planowane na czerwiec, wskazuje Shen Jianguang, ekonomista Mizuho Securities Asia. Spodziewa się, że władze będą starały się utrzymać tempo eksportu powyżej 5 proc. m.in. poprzez blokowanie aprecjacji juana i wzrost ubezpieczeń kredytów eksportowych.

Gospodarka światowa
USA i Wielka Brytania mają umowę handlową
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Bank Anglii obciął stopy procentowe
Gospodarka światowa
Inwestorzy liczą na owocne negocjacje
Gospodarka światowa
Spółki bardzo mocno skupują akcje własne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Fed nie zmienił stóp procentowych
Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa