Dostawy do zagranicznych kontrahentów wzrosły o 5,1 proc. wobec tego samego miesiąca rok wcześniej, a ekonomiści uczestniczący w ankiecie Bloomberg News średnio oczekiwali 2-proc. zwyżki. Import zwiększył się o 10,9 proc. Nadwyżka w wymianie handlowej z zagranicą wyniosła 17,8 miliarda dolarów.
Eksport do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, czyli największych partnerów handlowych Chin zwiększył się po raz pierwszy od pięciu miesięcy
- Obawiano się, że chińska gospodarka w krótkim okresie będzie bardzo szybko wytracała tempo, ale obecnie wydaje się, że realna gospodarka poważnie nie ucierpiała i ryzyko szybkiego hamowania jest mniejsze - wskazuje Zhang Zhiwei, ekonomista Nomura Holdings w Hongkongu.
Kluczowy wskaźnik giełdowy Shanghai Composite Index po raporcie opublikowanym przez chińska administrację celną o handlu zyskiwał nawet 0,6 proc., ale notowania ostatecznie zakończył 0,1 proc. pod kreską. 24,6-proc. wzrost importu z Australii, największy od maja ubiegłego roku, spowodował umocnienie tamtejszego dolara. Chiński juan wobec amerykańskiego dolara dzisiaj był najmocniejszy od 19 lat.
W lipcu Chinczycy kupili za granicą rekordowo dużo ropy naftowej, co było związane z rezygnacją koncernu SINOPEC z części prac remontowych. Udział tego surowca w wartości importu wyniósł 11,5 proc. (19,4 mld dolarów). W czerwcu było to 11,1 proc. Kupiono też więcej niż rok wcześniej samolotów.