The Wall Street Journal: Wydatki socjalne we Francji są nadmierne

Państwowa firma audytorska wezwała francuski rząd, by podwoił wysiłki zmierzające do ograniczenia wydatków zamiast podnoszenia podatków w celu zredukowania deficytu w programach opieki społecznej i ochrony zdrowia i ostrzegła, że przewidywane podniesienie stóp procentowych będzie dużym ryzykiem dla bardzo zadłużonego systemu.

Aktualizacja: 11.02.2017 12:29 Publikacja: 19.09.2013 06:00

Po spadkach w 2011 i w 2012 roku deficyt programu socjalnego sięgnie w tym roku 17 mld euro lub więcej, czyli będzie taki sam, jak w ubiegłym roku i dwa razy większy niż w latach 2006 – 2008, a więc przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego – ostrzega Cour des Comptes.

Didier Migaud, doradca głowy państwa, twierdzi, że przerwanie procesu zmniejszania deficytu zostało spowodowane przede wszystkim mniejszymi, niż zakładano, wpływami z podatków, czego przyczyną była z kolei słaba koniunktura gospodarcza.

W pierwszym roku sprawowania swojego urzędu prezydent Francois Hollande liczył, że znaczące podwyżki podatków umożliwią zatkanie dziur w finansach publicznych.

Ale stagnacja gospodarcza w 2012 roku i recesja na początku 2013 roku sprawiły, że plany te stały się nierealne, bo zarówno spółki, jak i gospodarstwa domowe podniosły krzyk nad, jak to niektórzy określali, „podatkową dawką śmiertelną".

W tej sytuacji nawet D. Migaud musiał przyznać, że „strategia utrzymywania systemu ze zwiększonych przychodów podatkowych ma swoje granice".

Jeśli chodzi o budżet na 2014 rok, którego projekt ma być przedstawiony w przyszłym tygodniu, to prezydent Hollande zapowiedział, że jego socjalistyczny rząd skoncentruje się na redukcji wydatków.

Analitycy mają jednak wątpliwości, czy prezydent będzie miał wystarczającą siłę polityczną, by dokonać głębokich cięć wydatków w jego ulubionym państwie opiekuńczym.

Cour des Comptes ostrzegł też, że dla systemu opieki społecznej mogą być niebezpieczne podwyżki stóp procentowych, przede wszystkim dlatego, że znaczącą część deficytu rząd finansuje krótkoterminowymi pożyczkami.

Gospodarka światowa
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka światowa
Francja wciąż z jedną z najniższych inflacji w UE
Gospodarka światowa
Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się w maju drugi miesiąc z rzędu
Gospodarka światowa
Ceny hurtowe w Niemczech wzrosły w czerwcu o 0,9 proc.
Gospodarka światowa
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Gospodarka światowa
Malejąca imigracja zmniejsza wzrost amerykańskiego PKB