Japonia. Eksport znowu napędza gospodarkę

Japoński eksport wzrósł w sierpniu najbardziej od trzech lat, co wzmocniło dynamikę tamtejszej gospodarki zainicjowaną przez premiera Shinzo Abe i utrzymującą się mimo tego, że z powodu rosnących kosztów importu energii Japonia przeżywa najdłuższy od 1980 r. okres deficytu w handlu zagranicznym.

Aktualizacja: 11.02.2017 12:17 Publikacja: 20.09.2013 06:00

Eksport zwiększył się o 14,7 proc. w porównaniu z sierpniem ub.r.  i był to szósty z rzędu miesiąc jego wzrostu. Takiego wyniku spodziewali się analitycy ankietowani w tej sprawie przez agencję Bloomberga. Deficyt handlowy wyniósł 960,3 mld jenów (9,8 mld USD).

Sprzedaż japońskich towarów w Stanach Zjednoczonych była o 21 proc. większa niż przed rokiem, a eksport do Chin, największego partnera handlowego, wzrósł o 16 proc., ale też przed rokiem gwałtownie spadł na skutek bojkotu japońskich towarów spowodowanego politycznym konfliktem między obu krajami.

14,7 procent w stosunku rocznym wzrósł w sierpniu japoński eksport. Eksport do USA był większy o 21 proc., a do Chin o 16 proc.

Japońskim eksporterom pomogło ożywienie gospodarcze w obu tych krajach, ale także rosnąca konkurencyjność ich towarów wynikająca ze spadku kursu jena wobec dolara o 20 proc. w ciągu minionego roku.

Japonia nadal boleśnie odczuwa skutki katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima, bo po zamknięciu reaktorów coraz więcej energii musi sprowadzać z zagranicy i w rezultacie jej import w sierpniu wzrósł o 16 proc. W tym tygodniu zamknięto w Japonii ostatni reaktor nuklearny, co sprawia, że jej gospodarka stała się jeszcze bardziej zależna od zmian cen ropy naftowej, które od początku roku wzrosły o 18 proc.

Bardzo dobre wyniki eksportu przyszły w samą porę, bo Japonia przygotowuje się do pierwszej od 1997 r. podwyżki  podatku od sprzedaży. Wejdzie ona w życie od kwietnia przyszłego roku.

– Jesteśmy wreszcie świadkami wyraźnego ożywienia w eksporcie głównie dzięki słabemu jenowi. Pomoże to złagodzić skutki podniesienia podatku, ale obawiam się, że będą one wielkim obciążeniem dla gospodarki – powiedział Takeshi Manami z  Norinchukin Research Institute.

Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos
Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale