Od końca 2011 r. Europejski Bank Centralny rozdał już setkom europejskich banków ponad 1 bln euro w postaci nadzwyczajnych trzyletnich pożyczek. Program ten znany jako długoterminowa operacja refinansowa, w skrócie LTRO, został podjęty w celu podratowania słabujących banków, które miały kłopoty z pożyczaniem pieniędzy normalnymi kanałami. W powszechnej opinii program ten złagodził, przynajmniej na jakiś czas, europejski kryzys finansowy.
Tanie pożyczki z EBC zaczną wygasać na początku 2015 r. Już teraz coraz więcej bankowców, inwestorów, a także niektórzy oficjele z banków centralnych wyrażają obawy, czy niektóre banki, zwłaszcza w finansowo niespokojnych krajach takich jak Hiszpania czy Włochy, będą w stanie funkcjonować o własnych siłach po wygaśnięciu programu pożyczkowego.
Członkowie Grupy Kontaktowej ds. Rynku Pieniężnego EBC, składającej się z bankowców i analityków, którzy doradzają bankowi centralnemu, ostrzegli na cokwartalnym spotkaniu, że wygaśnięcie programu pożyczkowego postrzegane jest jak klif wiszący nad zaufaniem do rynku – wynika ze sprawozdania z posiedzenia z 3 września, w którym uczestniczył szef EBC Mario Draghi.