Bundesbank: ceny mieszkań za wysokie

Ceny nieruchomości w największych miastach niemieckich mogą być o 20 proc. przewartościowane – ostrzega bank centralny

Aktualizacja: 11.02.2017 10:38 Publikacja: 22.10.2013 12:50

Niska stopa procentowa w strefie euro, sprawia że dostępność kredytów hipotecznych jest coraz większa. Inwestorzy w poszukiwaniu bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy lokują je w nieruchomości. Wzrost cen dotyczy szczególnie siedmiu miast niemieckich.  Mieszkania w Berlinie, Monachium, Hamburgu, Frankfurcie, Stuttgarcie, Dusseldorfie i Kolonii wzrosły od 2010 r. średnio o 25 proc.

Według informacji zawartych w raporcie Bundesbanku  w ciągu ostatnich trzech lat ceny domów  wzrosły  o 8,25 proc., co jest wynikiem różnicy cen na terenach wiejskich i zurbanizowanych.

Rynek nieruchomości w Niemczech był stosunkowo ustabilizowany przez wiele lat, co sprawiło że jest bardziej atrakcyjny dla inwestorów – ocenił Bundesbank w swoim comiesięcznym raporcie. Bank przestrzegł, że ceny domów w Niemczech są o 10 proc. powyżej akceptowalnego poziomu.

Jednocześnie bank uspokaja, iż jest mało prawdopodobne, aby stanowiło to realne zagrożenie dla gospodarki Niemiec, a kredyty, również te krótkoterminowe, są trudniej dostępne niż w innych krajach europejskich.

Ceny rosną również w Londynie, jedna trzecia kupujących to cudzoziemcy .  W październiku ceny mieszkań w stolicy Wielkiej Brytanii wzrosły o 10,2 proc. w ujęciu miesięcznym.

W Azji w Hongkongu i Singapurze wprowadzono podatek dla cudzoziemców , aby ograniczyć spekulacje na rynku nieruchomości.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.