Deflacja puka do bram

Inflacja (HICP) w strefie euro zwolniła w październiku do 0,7 proc., czyli najniższego poziomu od 2009 r. We wrześniu wynosiła ona 1,1 proc., a rok wcześniej 2,5 proc.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:15 Publikacja: 16.11.2013 05:00

Deflacja puka do bram

Foto: GG Parkiet

Licząc miesiąc do miesiąca, ceny konsumpcyjne w październiku spadły o 0,1 proc. Te dane okazały się zgodne z prognozami analityków. Potwierdzają one oceny wielu ekonomistów, że  eurolandowi zagraża presja deflacyjna i usprawiedliwiają ostatnie cięcie stóp procentowaych przez Europejski Bank Centralny.

– Deflacja jest coraz większym zagrożeniem dla strefy euro. Decydenci z EBC są pod presją, by działać, gdyż nie chcą, by euroland podzielił los zmagającej się przez wiele lat z deflacją Japonii – twierdzi Kathy Lien, strateg z firmy BK Asset Management.

Inflacja w całej Unii Europejskiej wyniosła w zeszłym miesiącu 0,9 proc. W czterech państwach: w Grecji, Bułgarii, na Cyprze oraz w Irlandii – dała o sobie znać deflacja. Największy spadek cen odnotowano w Grecji, gdzie zmniejszyły się one o 1,9 proc. Najwyższej inflacji, wynoszącej 2,2 proc., doświadczyły Wielka Brytania i Estonia. Według danych Eurostatu, inflacja HICP wyniosła w Polsce w październiku 0,7 proc., licząc rok do roku, i 0,1 proc., licząc miesiąc do miesiąca. (Wcześniej GUS podał dane o inflacji CPI mówiące, że wyniosła ona 0,8 proc., licząc rok do roku, wobec 1 proc. we wrześniu).

Tymczasem Komisja Europejska przedstawiła w piątek oceny projektów budżetów 13 państw ze strefy euro i trzech krajów spoza eurolandu, w tym Polski. Nasz kraj został oceniony surowo. „Polska nie podjęła w 2013 r. skutecznych działań w odpowiedzi na zalecenia w sprawie polityki finansowej i nie spełni celu dotyczącego redukcji deficytu w tym roku" – mówi komunikat KE.

Według Komisji Europejskiej, Polsce uda się w 2014 r. spełnić cel redukcji deficytu finansów publicznych, ale stanie się tak jedynie z powodu jednorazowego transferu aktywów z OFE. KE wskazuje, że taki jednorazowy transfer „nie gwarantuje trwałej korekty deficytu w nadchodzących latach". KE zaleca nam ograniczenie nadmiernego deficytu do 3 proc. PKB maksymalnie do końca 2015 r. W maju zalecała takie cięcie do końca 2014 r.

KE skrytykowała również Włochy i Finlandię, których budżety na 2014 r. mogą łamać unijne reguły dotyczące finansów publicznych. Francja, Hiszpania i Holandia ledwo zaś spełniają cele redukcji deficytu finansów publicznych.

Gospodarka światowa
Malejąca imigracja zmniejsza wzrost amerykańskiego PKB
Gospodarka światowa
Niemiecka wymiana handlowa w maju rozczarowała
Gospodarka światowa
Trump ogłosił cła na miedź. Ceny surowca rekordowo wysokie
Gospodarka światowa
Wojny handlowe przestały straszyć inwestorów?
Gospodarka światowa
Nie ma kto zarządzać rosyjskimi pieniędzmi w Liechtensteinie
Gospodarka światowa
Rynek nie przejął się listami Trumpa w sprawie ceł