Deflacja puka do bram

Inflacja (HICP) w strefie euro zwolniła w październiku do 0,7 proc., czyli najniższego poziomu od 2009 r. We wrześniu wynosiła ona 1,1 proc., a rok wcześniej 2,5 proc.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:15 Publikacja: 16.11.2013 05:00

Deflacja puka do bram

Foto: GG Parkiet

Licząc miesiąc do miesiąca, ceny konsumpcyjne w październiku spadły o 0,1 proc. Te dane okazały się zgodne z prognozami analityków. Potwierdzają one oceny wielu ekonomistów, że  eurolandowi zagraża presja deflacyjna i usprawiedliwiają ostatnie cięcie stóp procentowaych przez Europejski Bank Centralny.

– Deflacja jest coraz większym zagrożeniem dla strefy euro. Decydenci z EBC są pod presją, by działać, gdyż nie chcą, by euroland podzielił los zmagającej się przez wiele lat z deflacją Japonii – twierdzi Kathy Lien, strateg z firmy BK Asset Management.

Inflacja w całej Unii Europejskiej wyniosła w zeszłym miesiącu 0,9 proc. W czterech państwach: w Grecji, Bułgarii, na Cyprze oraz w Irlandii – dała o sobie znać deflacja. Największy spadek cen odnotowano w Grecji, gdzie zmniejszyły się one o 1,9 proc. Najwyższej inflacji, wynoszącej 2,2 proc., doświadczyły Wielka Brytania i Estonia. Według danych Eurostatu, inflacja HICP wyniosła w Polsce w październiku 0,7 proc., licząc rok do roku, i 0,1 proc., licząc miesiąc do miesiąca. (Wcześniej GUS podał dane o inflacji CPI mówiące, że wyniosła ona 0,8 proc., licząc rok do roku, wobec 1 proc. we wrześniu).

Tymczasem Komisja Europejska przedstawiła w piątek oceny projektów budżetów 13 państw ze strefy euro i trzech krajów spoza eurolandu, w tym Polski. Nasz kraj został oceniony surowo. „Polska nie podjęła w 2013 r. skutecznych działań w odpowiedzi na zalecenia w sprawie polityki finansowej i nie spełni celu dotyczącego redukcji deficytu w tym roku" – mówi komunikat KE.

Według Komisji Europejskiej, Polsce uda się w 2014 r. spełnić cel redukcji deficytu finansów publicznych, ale stanie się tak jedynie z powodu jednorazowego transferu aktywów z OFE. KE wskazuje, że taki jednorazowy transfer „nie gwarantuje trwałej korekty deficytu w nadchodzących latach". KE zaleca nam ograniczenie nadmiernego deficytu do 3 proc. PKB maksymalnie do końca 2015 r. W maju zalecała takie cięcie do końca 2014 r.

KE skrytykowała również Włochy i Finlandię, których budżety na 2014 r. mogą łamać unijne reguły dotyczące finansów publicznych. Francja, Hiszpania i Holandia ledwo zaś spełniają cele redukcji deficytu finansów publicznych.

Gospodarka światowa
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Gospodarka światowa
Ropa znów stanieje. OPEC+ zwiększy wydobycie w czerwcu
Gospodarka światowa
Amerykański PKB spadł w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Volkswagen odnotował 37-proc. spadek zysku w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.